Dlaczego przy siedzącym trybie życia mamy problemy z oddychaniem? Zobacz, jak ćwiczyć mięśnie oddechowe?

Pozycja siedząca zmniejsza zakres ruchomości, siłę i wytrzymałość mięśni oddechowych t.j. przepona i mięśnie międzyżebrowe oraz tych pomocniczych, czyli praktycznie wszystkich przyczepiających się na żebrach. Zgarbiona pozycja ciała obniża również pojemność klatki piersiowej, a tym samym pojemność życiową płuc.



Można więc stwierdzić, że „trening” stawów żeber, mięśni oddechowych oraz powięzi w okolicy klatki piersiowej, ma takie samo znaczenie dla naszego zdrowia i sprawności fizycznej, jak w przypadku mięśni, stawów oraz powięzi.

Znaczna część zginaczy tułowia, np. mięśnie brzucha, z racji pociągania za żebra w dół, są mięśniami wydechowymi, w przeciwieństwie do np. prostowników grzbietu, które wspomagają wdech, podobnie zresztą jak niektóre duże mięśnie poruszające ramionami. Gdy ustabilizujemy ich przyczepy na ramieniu – przez oparcie lub podniesienie ramion do góry – przyczepy początkowe na żebrach są pociągane w kierunku przyczepów końcowych na ramieniu, co powoduje ich unoszenie i tym samym ułatwia wdech.

Oprócz stabilizacji przyczepów, ruchomość klatki piersiowej zwiększają również ćwiczenia oddechowe. Przyczyniają się one do wyrównania ułożenia całej górnej części ciała, dzięki czemu zwiększają pojemność płuc i ich wytrzymałość, dlatego też zaleca się ich wykonywanie przed każdym treningiem.

Ćwiczenie na mięśnie oddechowe z balonem

1. Połóż się na plecach, nogi oprzyj o ścianę (lewa noga nieco wyżej) pod kątem 90°, napierając na nią piętami. Między kolanami umieść małą piłkę, aby zaangażować nogi i mięśnie stabilizujące.

2. Lewą rękę przenieś za głowę, unieś kość ogonową, a następnie wyprostuj lewą nogę w kolanie, tak by Twoja stopa znajdowała się równolegle do podłoża.

3. Wciągnij powietrze przez nos i trzykrotnie dmuchnij w balon. To ćwiczenie zmusza Cię do pełnego wydechu, „opuszczenia” żeber i zmiany pozycji przepony.

4. Wróć do pozycji wyjściowej, zmień rękę i nogę i ćwicz dalej. Wykonaj po 10 powtórzeń na każdą stronę.

 

Odsłon 2 070