Masło klarowane – dlaczego warto na nim smażyć i jak samemu przygotować je w domu

Masło klarowane charakteryzuje złocista barwa, lekko orzechowy aromat i delikatny posmak podkreślający walory potraw. Jak powstaje, jak zrobić je samemu i dlaczego warto?



Masło klarowane powstaje w procesie, gdzie ze świeżego masła usuwana jest woda oraz pozostałości laktozy i białek. Dzięki temu, tłuszcz ten staje się odporny na działanie wysokiej temperatury i znakomicie nadaje się do smażenia, zwłaszcza jeśli jest to proces długotrwały. Punkt dymienia takiego masła, czyli temperatura przy której tłuszcz zaczyna się rozpadać na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe, przez co traci wszelkie właściwości odżywcze, wynosi co najmniej 235°C.

Warto dodać, że sklarowane masło jest prawie czystym tłuszczem i nie zawiera wielu alergenów, jak np. kazeina i laktoza, obecnych w innych produktach mlecznych, co czyni je dobrze tolerowanym przez osoby wrażliwe na mleko krowie. Ponadto, z powodu niskiej zawartości wody, ma długi okres przydatności do spożycia i może być przechowywane w temperaturze pokojowej do 9, a w lodówce nawet do 15 miesięcy.

Masło klarowane – zrób to sam

  • Niesolone, czyste masło o zawartości tłuszczu 82% wolno roztapiamy w garnku o grubym dnie, doprowadzając do wrzenia, aby odparować wodę.
  • Następnie zmniejszamy ogień do minimum i zaczynamy zbierać z powierzchni roztopionego masła białą pianę, na którą składają się białka i inne naturalne składniki masła nie będące tłuszczami.

  • Stopniowo masło będzie stawać się przezroczyste i nabierze złotego koloru. Czas klarowania może być różny w zależności od ilości masła i siły ognia – zazwyczaj proces ten trwa ok. 30 minut.
  • Przestudzone masło przelewamy do zakręcanego słoika uważając, aby nie przelać pozostałości z dna garnka i pozostawiamy do stężenia.

Z 1 kg masła uzyskuje się ok. 700 g czystego tłuszczu, które w temperaturze pokojowej krystalizuje się, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem.

Odsłon 5 308