Czy węglowodany bezpośrednio po treningu w okresie redukcji są wskazane?
Jeśli naszym celem jest spalenie tkanki tłuszczowej to zdecydowanie nie powinniśmy spożywać węglowodanów bezpośrednio po treningu.
W trakcie ćwiczeń dochodzi do dużego wydatku energetycznego. Przez pierwsze 20–25 minut organizm wykorzystuje węglowodany jako źródło energii. Gdy tego źródła zaczyna brakować, organizm „przerzuca się” na tkankę tłuszczową.
Proces ten wygląda następująco: gdy organizm potrzebuje energii dla wykonywania ćwiczeń, a rezerwy glikogenu są na wyczerpaniu, zaczynają się procesy rozpadu komórek tłuszczowych. Gdy zostają spalane, uwalniają energię potrzebną do kontynuowania treningu.
Po zakończeniu treningu we krwi znajduje się jeszcze dużo tych cząsteczek tłuszczu, i to właśnie one będą źródłem uzupełniania rezerw energetycznych organizmu – do momentu aż organizm otrzyma węglowodany wraz z pożywieniem. Osoba, która chce spalać tkankę tłuszczową, powinna maksymalnie opóźnić dostarczenie węglowodanów do organizmu, ponieważ gdy do tego dojdzie, uzupełnianiem energetycznych rezerw zajmą się one, a cząsteczki tłuszczu wrócą na swoje miejsce.
Dlatego podczas odchudzania nie należy przyjmować węglowodanów do 1–2 godzin po zakończeniu treningu. Ważne jest, by od razu po zakończeniu ćwiczeń zażyć BCAA, uchroni to przed utratą tkanki mięśniowej. Należy pamiętać, że niespożycie węglowodanów po maksymalnie 2 godzinach po treningu może spowodować utratę tkanki mięśniowej, ponieważ zostaną uruchomione procesy kataboliczne.