Wydolność w treningu siłowym – dlaczego jest tak ważna

Wiele osób ćwiczących siłowo skupia się głównie na poprawie estetyki sylwetki oraz zwiększaniu siły mięśni, całkowicie lekceważąc aspekt wydolności organizmu, którą kojarzą wyłącznie z celem biegaczy.Co daje zwiększona wydolność w treningu siłowym?

Wydolność krążeniowo–oddechowa odgrywa kluczową rolę w przeprowadzeniu efektywnego treningu siłowego. Sprawnie funkcjonujące płuca pozwalają na pobieranie większych ilości tlenu podczas jednego wdechu, a wzmocniony układ krążenia zapewnia jego szybkie dostarczenie do komórek, które w trakcie treningu potrzebują energii. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost wydolności siłowej, co pozwala:

  • dźwigać większe obciążenia,
  • przeprowadzać dłuższe i intensywniejsze jednostki treningowe,
  • zminimalizować zmęczenie zarówno w trakcie, jak i po wysiłku.

Niezależnie od celu treningowego, zwiększenie wydolności skutkuje zwiększeniem możliwości fizycznych. Przystosowany do treningu organizm lepiej poradzi sobie zarówno z rozbudową mięśni, redukcją wagi, jak i regeneracją powysiłkową.

Jak zwiększyć swoją wydolność?

Zwiększanie wydolności organizmu możliwe jest dzięki zastosowaniu aktywności charakterystycznych dla:

  • wydolności tlenowej, która wymaga długotrwałego wysiłku o umiarkowanej intensywności – tętno na poziomie 50-85% tętna maksymalnego,
  • wydolności beztlenowej, która wymaga krótkotrwałego, ale bardzo intensywnego
    wysiłku – tętno na poziomie 85-100% tętna maksymalnego.

Dodatkowo wydolność można zwiększać pośrednio np. poprzez systematyczne stosowanie ćwiczeń oddechowych, pływanie, a także zróżnicowany plan treningowy bazujący na zmiennym zakresie tętna.

Suplementacja dla lepszej wydolności

Jeśli chodzi o suplementację, to na wydolność doskonale wpływa m.in. kreatyna, glutamina oraz kompleksy witaminowe z uwzględnieniem witamin z grupy B.

Odsłon 5 198