Wyciskarki do soków – zalety, rodzaje i dlaczego są lepsze od sokowirówek
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że świeżo wyciskane soki są nie tylko najsmaczniejsze, ale również najzdrowsze i nijak nie dorównują im soki z kartonów – rozcieńczone, pełne chemii, sztucznych słodzików lub ogromnych ilości cukru.
Z uwagi na to, że naturalne soki stają się coraz popularniejsze, warto zadbać by były one odpowiednio przygotowane. Nie wystarczy więc pójść do sklepu i wybrać najtańszą wyciskarkę. Poniżej poznasz różnice między nimi, wynikające nie tylko z budowy samego urządzenia, ale również rodzaju soków z nich otrzymywanych.
Rodzaje wyciskarek
Na rynku dostępny jest dość szeroki wachlarz urządzeń do wyciskania soków, wśród których możemy znaleźć:
– jednoślimakowe (z ostrzami lub bez)
– dwuślimakowe
– pionowe
– poziome
– elektryczne
– ręczne (przeznaczone głównie dla osób, którym zależy przede wszystkim na sokach z ziół oraz warzyw liściastych)
Jak powstaje sok?
Sok w wyciskarce powstaje w wyniku miażdżenia przez obracający się wałek ślimakowy, który przerywa włókna owoców i warzyw. Z włókien tych następnie uwalniany jest sok zawierający pełną gamę enzymów oraz składników odżywczych zawartych w produktach, które wyciskamy.
Wyciskarki jedno i dwuślimakowe
Wśród wyciskarek jednoślimakowych możemy wyróżnić te z ostrzami lub bez nich. Wyciskarki jednoślimakowe w znacznym stopniu przypominają maszynki do mielenia mięsa, z tą jednak różnicą, że ich elementy są znacznie dokładniej i ciaśniej spasowane, niż jest to w przypadku maszynek. Wyciskarki jednoślimakowe wyposażone są w jeden wałek ślimakowy, który obracając się miażdży owoce i warzywa wyciskając sok z całego użytego przez nas produktu. Na rynku dostępne są również wyciskarki jednoślimakowe z ostrzami. Pracują one znacznie szybciej, jednak sok który z nich powstaje jest pozbawiony części wartości odżywczych oraz znacznie bardziej napowietrzony. Wyciskarki dwuślimakowe, jak sama nazwa wskazuje posiadają dwa wałki ślimakowe. Wyciskarki te uważa się obecnie za najdokładniejsze i najlepsze – pracują wolniej (wolnoobrotowe) utrzymując niską temperaturę, dzięki czemu sok zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze.
Wyciskarki poziome i pionowe
Wyciskarki jednoślimakowe, poza podziałem na ręczne i elektryczne, możemy również podzielić na poziome i pionowe. Te drugie do złudzenia przypominają sokowirówki. Wałek ślimakowy ułożony jest w nich pionowo, dzięki czemu nie ma konieczności dopychania owoców i warzyw, z których wyciskany jest sok, tak jak ma to miejsce w przypadku wyciskarek poziomych. Wyciskarki pionowe uznawane są za bardziej efektywne od wyciskarek poziomych. Jakość wyciśniętego soku jest bowiem taka sama, jednak nakład pracy oraz czas wyciskania soku ulegają znacznemu zmniejszeniu. Wyciskarki te są znacznie wyższe i węższe od tradycyjnych, co dla wielu kupujących jest również plusem przemawiającym na ich korzyść. Ogromną zaletą wyciskarki pionowej jest również możliwość wyciskania różnego rodzaju soków, bez konieczności jej mycia. Wystarczy bowiem między wyciskanymi sokami wlać do niej kilka szklanek wody, aby dość dokładnie ją przepłukać z resztek uprzednio wyciśniętego soku. Nie zastąpi to oczywiście konieczności końcowego umycia wyciskarki, jednak znacznie skraca czas i umożliwia szybkie wyciskanie różnych soków po sobie, bez konieczności demontażu wyciskarki pomiędzy nimi.
Zalety wyciskarek i ich przewaga nad sokowirówkami
Soki z wyciskarek są najwyższej jakości. Ze względu na to, iż wyciskane są z całego owocu lub warzywa, są niezwykle bogate w witaminy i minerały, a ponadto esencjonalne i dość gęste, ponieważ zawierają cząsteczki miąższu. Dzięki temu możemy cieszyć się pełnią ich smaku. W przeciwieństwie do soków z sokowirówek, które pracują z prędkością nawet do 1200 obrotów na minutę (w przypadku wyciskarek prędkość ta wynosi 70 do 120 obrotów na minutę), soki z wyciskarek nie nagrzewają się i nie natleniają. Podczas wyciskania nie zostają więc utracone żadne składniki odżywcze, a dodatkowo możliwe jest przechowywanie ich w lodówce 24, a nawet 72 godziny (soki z sokowirówek należy wypić natychmiast po przyrządzeniu). Wyciskarki pozwalają na wyciśnięcie soku ze wszystkich owoców, warzyw (również korzeniowych i liściastych) oraz ziół. Dzięki nim otrzymujemy niemal dwa razy więcej soku niż w przypadku sokowirówki – są więc niezwykle wydajne, a ponadto wytrzymałe i niezawodne. Warto również pamiętać, że wyciskarki w większości przypadków to urządzenia wielofunkcyjne, dzięki którym możemy zrobić mus, zmielić kawę czy orzechy, a nawet w przypadku niektórych modeli – przygotować makaron.