Płaskostopie a przysiady – sposób na ból kolan

Osoby cierpiące na płaskostopie, często narzekają na ból kolan podczas wykonywania przysiadów, ale jest na to prosty sposób.

Podczas przyjmowania pozycji do przysiadu należy rozstawić stopy na zewnątrz, zsupinować je na ich zewnętrzną krawędź i podkurczyć palce tak, jakbyśmy chcieli zagarnąć nimi ziemię. W ten sposób stopy przyjmą kształt łuku, co przełoży się na równomierne i bezpieczne rozłożenie ciężaru na całych nogach. Co najważniejsze, pomoże to również w poprawnym ustawieniu kolan, które podczas wykonywania ruchu, nie będą rotować się do wewnątrz i nie będą narażone na kontuzje.

Takie ustawianie stóp i podkurczanie palców nie jest może naturalne, ale z czasem stanie się standardowym elementem przyjmowania pozycji i ułatwi wykonywanie przysiadów.

Po prawej stronie obrazka, widać nadmierną pronację stopy, czyli rotację stopy do wewnątrz Przekłada się to na pochylanie kolan do środka, co z kolei może prowadzić do ich przeciążenia.

Podczas przysiadów oddziałują na nas dwie przeciwstawne siły – jedna to ta, którą generujemy wstając z ciężarem, a druga to obciążenie, które ściąga nas w dół. W przypadku, kiedy kolana skierowane są do wewnątrz, a nasze biodra nie są wystarczająco „otwarte”, te dwie siły nie mają przestrzeni na swobodne „minięcie się” i kolidują ze sobą, wywierając nacisk bezpośrednio na kolana i powodując ich ból.

Odsłon 3 792