Greg Van Avermaet. Lider mistrzowskiej drużyny CCC Team.

33-letni Belg Greg Van Avermaet to niekwestionowany lider CCC Team – pierwszej polskiej drużyny występującej w prestiżowych rozgrywkach UCI WorldTour. Zawodnik, który ma na koncie olimpijskie złoto i jest jednym z najbardziej znanych kolarzy na świecie, ma doskonały wpływ na drużynę, a jego postawa i sukcesy przyczyniają się do lepszych wyników całego zespołu.Kibice z Polski pamiętali go dotychczas głównie z brazylijskich igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 r., gdy na ostatniej prostej wyprzedził on Rafała Majkę i Duńczyka Jakoba Fugslanga i w imponującym stylu wyszarpał olimpijskie złoto w wyścigu ze startu wspólnego. Teraz zaczynają go już głównie kojarzyć ze świetnych występów w CCC Team, pierwszej polskiej drużynie, która startuje w cyklu UCI WorldTour – najsłynniejszych i najbardziej wymagających rozgrywkach kolarskich na świecie.

Drużyna CCC Team i jej lider z Belgii

– Greg jest prawdziwym liderem i centralną postacią naszej drużyny – mówi Piotr Wadecki, były kolarz, a obecnie dyrektor sportowy CCC Team. – Inne zespoły występujące w UCI World Tour mają nierzadko problem, gdy kilku ich zawodników widzi siebie w roli takiego lidera, jakim Greg jest u nas. W CCC Team tego kłopotu nie ma. Każdy zna hierarchię i wie, że Belg jest naszym najważniejszym zawodnikiem.

Co jednak niezwykle ważne, Greg Van Avermaet odpłaca się drużynie najlepiej jak to tylko możliwe: wspierając, motywując i dając dobry przykład młodszym i mniej doświadczonym kolegom.

– Gdy Greg wygrywa któryś wyścig, to cieszy się cała drużyna, bo każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że dołożył cegiełkę do sukcesu – tłumaczy Wadecki. – Dzięki rozdysponowaniu ról w ten sposób możemy liczyć nie tylko na dobre wyniki, ale też utrzymanie pozytywnej i przyjaznej atmosfery w zespole.

Kolejne medale mistrza z CCC Team

Specjalnością Van Avermaeta są wyścigi w stylu klasycznym, to tam jest najgroźniejszy dla najlepszych zawodników UCI WorldTour, w którym wygrał zresztą w ub. sezonie klasyfikację indywidualną.

W obecnym cyklu, który rozpoczął się w połowie stycznia i potrwa do połowy października, już czterokrotnie stawał na podium: wygrywając trzeci etap Volta a la Valenciana (Walencja, Hiszpania), zajmując 2. miejsce w Omloop Het Nieuwsblad (Flandria, Belgia) i 3. w E3 BinckBank Classic (Region Flamandzki, Belgia) na początku maja wygrywając ostatni etap Tour of Yorkshire

– Jestem przekonany, że na tym się nie skończy i Greg jeszcze wielokrotnie stanie na podium w tym sezonie, przynosząc radość kibicom CCC Team i całemu naszemu zespołowi – mówi Piotr Wadecki.

Lider CCC Team: Każdy kilometr ma znacznie

Trudno jest wymienić wszystkie sukcesy w karierze Belga, ale warto przypomnieć jeszcze etapowe zwycięstwa w słynnym Tour de France (2015 i 2016 r.), czy zwycięstwo w klasyfikacji punktowej Vuelta a Espana (2008 r.). O tym, że Belg świetnie współpracuje z drużyną świadczy też wynik Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym w 2018 r. w Innsbrucku, gdzie zdobył brązowy medal w jeździe drużynowej na czas.

Belgowi podoba się także idea współpracy CCC Team z UNICEF, dzięki której za każdy przejechany kilometr zawodnika CCC Team na konto organizacji wspierającej dzieci z całego świata przelewany jest przez tytularnego sponsora jeden dolar amerykański. Tylko w ciągu jednego sezonu drużyna może więc wspomóc UNICEF kwotą rzędu kilkuset tys. dolarów

– W ciągu roku przejeżdżam około 36 tysięcy kilometrów – mówił Van Avermaet niedawno na łamach „Przeglądu Sportowego”. – Teraz ma to dodatkowy sens, bo da to ogromne pieniądze, które pomogą wielu ludziom. To ważna akcja i piękna idea, w której wykonując swoją pracę wspieramy ludzi, którzy nie mają takich szans, jakie my dostaliśmy. Oczywiście trzymam się planu treningowego, ale wiem, że każdy kilometr ma znaczenie – dodał belgijski mistrz.

Odsłon 262