Czym jest efekt jo-jo i jak się przed nim uchronić?

Efekt jo–jo to termin, który nierozerwalnie związany jest z odchudzaniem. Najbardziej znienawidzony efekt każdego, kto kiedykolwiek się odchudzał. Pojawia się szczególnie wówczas, gdy próbujemy wyjść z diety i robimy to w sposób nieodpowiedni. Główną przyczyna efektu jo-jo jest powrót do złych nawyków żywieniowych. Po okresie restrykcyjnej diety i w konsekwencji zrzuceniu zbędnych kilogramów, zbyt szybko powracamy do starych przyzwyczajeń, wówczas nadprogramowe kilogramy wracają znacznie szybciej niż je utraciliśmy.

Dietetycy biją na alarm. Nawet połowa pacjentów otyłych, zrzucających zbędne kilogramy pod kierunkiem lekarza, po zakończeniu kuracji nie utrzymuje swojej wagi. Po pięciu latach do otyłości wraca aż 80% pacjentów. Ciekawostką jest fakt, że na efekt jo–jo jesteśmy skazani, gdyż nasze komórki tłuszczowe mają coś w rodzaju pamięci. Amerykańscy naukowcy podkreślają, że dzieciństwo i to ile wówczas ważyliśmy ma wpływ na naszą wagę w życiu dorosłym. Dzieje się tak, gdyż wtedy ustala się liczba komórek tłuszczowych w naszym organizmie i nie można ich zmniejszyć ćwicząc czy stosując dietę. Stosując dietę komórki tłuszczowe tak naprawdę tylko się zmniejszają, ale nie giną. Dlatego odstępując od diety ważne jest, aby nie powrócić do złych nawyków żywieniowych.

Jak zapobiec efektowi jo-jo?

I etap – właściwe odchudzanie:
– stosuj wyłącznie racjonalne diety
– chudnij od 0,5 do 1 kg tygodniowo
II etap – utrzymanie wagi po schudnięciu:
– ogranicz spożycie kalorii o ok. 400 w stosunku do zapotrzebowania energetycznego
– pamiętaj o aktywności fizycznej (przynajmniej godzinę minimum 3x w tygodniu)
– nie podjadaj, nie stosuj głodówek ani diet jednoskładnikowych

Pamiętajmy, że skłonność do tycia pozostaje. O niezdrowych nawykach żywieniowych musimy zapomnieć na dobre, także po zakończeniu kuracji odchudzającej. Decydując się na zrzucenie zbędnych kilogramów musimy zmienić swój sposób odżywiania – raz na zawsze. Zdrowy sposób odżywiania to nie tylko jednorazowa dieta, mająca na celu odchudzenie, ale zmiana stylu życia na bardziej fit!

Odsłon 6 975