Dlaczego od pewnego momentu nie stajemy się silniejsi?

Często bywa tak, że siła rośnie nam do momentu, gdy nie złapie nas zastój. Dlaczego następnie nie stajemy się silniejsi? Poniżej 5 powodów.



Błąd 1.

Robienie tylko tego co lubisz, a nie tego co potrzebujesz.

Błąd 2.

Brak okresów ze zmniejszonym obciążeniem – skuteczne programy treningowe przewidują strategiczne przeciążenia po których następuje okres treningu o niższej intensywności, by umożliwić adaptację (musisz czasami dać odpocząć swojemu organizmowi). Nie jesteś w stanie pobijać życiowych rekordów na każdym kolejnym treningu.

wallpaper-crossfit-motivation

Błąd 3.

Brak rotacji ćwiczeń.

Błąd 4.

Niespójność treningów – program treningowy musi sprzyjać twoim celom i stylowi życia, nie może narażać Cię na kontuzje. Podział na partie mięśniowe, ilość serii, powtórzeń to wszystko musi być przemyślane i dopasowane do Ciebie, nie możesz skupiać się na np. 2 partiach mięśniowych, a inne lekceważyć, musisz zachować równowagę w treningach.

Błąd 5.

Błędne schematy powtórzeń – początkujący mogą zwiększać swoją siłę stosując nawet 40% swojego maksymalnego obciążenia. Po tym wstępnym okresie liczba ta zwiększa się do 70%, co stanowi mniej więcej max obciążenie przy 12 powtórzeniach. Jeszcze później, próg wzrasta do 85%, co stanowi maksymalne obciążenie dla około 5 powtórzeń u średnio-zaawansowanych siłaczy. Inną metodą na zwiększenie siły jest regularne wykonywanie pojedynczych powtórzeń z 90% lub więcej maksymalnego obciążenia.

Odsłon 15 180