Antidotum na katabolizm – węglowodany w trakcie treningu

Podczas interwałów oraz intensywnych i długotrwałych treningów z ciężarem, nasz organizm zwiększa wydzielanie jednego z hormonów katabolicznych – kortyzolu. Tzw. „hormon stresu” m.in.:



  • zwiększa rozpad białka
  • wpływa na „rozpad mięśni”
  • przyczynia się do powstania syndromu przetrenowania

Uzupełnienie węglowodanów, choćby w czasie treningu, pozwoli na szybszą regenerację organizmu, w rezultacie skutki wydzielania kortyzolu nie będą tak dotkliwe, a i samo jego stężenie może się znacznie zmniejszyć.

Wiele wątpliwości dotyczących węglowodanów przyjmowanych w czasie treningu pojawia się w odniesieniu do przybierania na wadze. Jest to problem w szczególności osób będących na redukcji. O ile spożyte węglowodany zostaną wliczone w dzienny bilans, a wszystkie ilości będą się zgadzać – nie przytyjemy, a nasze ciało jedynie skorzysta na takim zabiegu.

Źródłem węglowodanów w czasie treningu mogą być np. gotowe do spożycia „żelki” oraz napoje, wzbogacone również o BCAA. Określa się, że przy średniej i dużej intensywności powinniśmy spożywać 0-30 g węglowodanów podczas wysiłku trwającego od 35-75 minut oraz 45-60 g węglowodanów co godzinę, w przypadku treningu trwającego powyżej 2h.

Odsłon 13 012