Zakwaszenie żołądka: jak to sprawdzić i jak przywrócić odpowiednie pH

Nasz żołądek jest stworzony do pracy w bardzo kwaśnym środowisku. Najlepiej, jeśli pH kwasu żołądkowego waha się między 1 a 2,5. Kiedy żołądek ma prawidłowy poziom kwasu, jest w stanie zneutralizować niebezpieczne dodatki stosowane w żywności. Gdy kwasu jest za mało, chemia zawarta w pożywieniu może doprowadzić do wytworzenia się rakotwórczych nitrozoamin.



Trawienie

Proces trawienia rozpoczyna się już w ustach. Enzymy zawarte w ślinie rozkładają węglowodany oraz „sterylizują” pokarm. Gdy ten dostanie się do żołądka, kwas solny (jedyny jaki produkuje nasz organizm) zaczyna rozdrabniać go na bardzo malutkie fragmenty. W żołądku trawią się przede wszystkim białka, natomiast tłuszcze trawione są w jelitach. Gdy kwas żołądkowy, który składa się głównie z kwasu solnego, wody, pepsyny i chymozyny, ma zbyt wysokie pH, zostaje zaburzony proces trawienia. Kiedy pH osiągnie poziom 5 przestajemy trawić białko. Utrzymanie odpowiedniego pH soków żołądkowych ma również wpływ na niszczenie bakterii, wirusów czy jajeczek pasożytów.

Stopień zakwaszenia

Warto pamiętać, że zakwaszenie żołądka i organizmu to dwie zupełnie różne sprawy. Najpierw powinniśmy sprawdzić, w jakim stopniu nasz żołądek jest zakwaszony. W tym celu możemy udać się do gastrologa (określa pH po pobraniu soków żołądkowych) lub sprawdzić samemu. Rano do 150 ml wody dodajemy łyżeczkę świeżej sody oczyszczonej i mieszamy. Całość wypijamy na czczo. Kwas solny w żołądku reaguje z sodą, przez co wytwarza się dwutlenek węgla. Od razu po wypiciu spoglądamy na zegarek i odliczamy czas do pierwszego odbicia (beknięcia):
– podczas picia wody z sodą: nadkwasota
– do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
– 40 do 90 sek: dobre zakwaszenie
– 90 do 180 sek: słabe (im bliżej 180 sek tym gorzej)
– powyżej 180 sek lub wcale:  bardzo słabe zakwaszenie

Objawami, które mogą świadczyć o słabym zakwaszeniu żołądka są słabe, pękające paznokcie, mocne mrużenie oczu w słońcu oraz ślepota zmierzchowa.

Nawodnienie organizmu

Proces zakwaszania należy rozpocząć od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Owszem, woda rozrzedza soki żołądkowe, jednak tylko w przypadku gdy pijemy ją do posiłku lub bezpośrednio po nim. Zaleca się, aby 80-90% wypijanej wody było z dodatkiem soli himalajskiej, ewentualnie kłodawskiej nieoczyszczonej (sklepowa sól jodowana jest wręcz zabroniona!). Głównym zdaniem nawadniania jest stworzenie mocnej śluzówki żołądka (w 98% składa się ona z wody). W przypadku zbyt słabej śluzówki, zakwaszaniu mogą towarzyszyć silne bóle. Warto pamiętać, że na stan śluzówki bardzo negatywnie wpływa np. aspiryna. Proces nawodnienia trwa mniej więcej tydzień (czasem krócej).

Proces zakwaszania

Aby zakwasić żołądek najlepiej użyć octu jabłkowego. Ważne, żeby był to naturalny mętny ocet bez dodatku spirytusu. 1/3 szklanki wypełniamy wodą, dodajemy 2 łyżki octu jabłkowego, mieszamy i pijemy na 20 minut przed każdym większym posiłkiem. W początkowej fazie można dodać tylko jedną łyżkę octu jabłkowego i zobaczyć jak zareaguje nasz żołądek. Jeśli nie będzie bolał można zwiększyć dawkę do dwóch łyżek. Zamiast octu z powodzeniem możemy użyć soku z cytryny. Nie dodajemy jednak do niego wody. Wyciskamy pół szklanki soku i wypijamy. Żołądek zakwaszają również przyprawy, m.in. kolendra, bazylia, kminek, anyż, cząber, kozieradka.

Efekty zakwaszenia żołądka

Dobra praca żołądka wpływa na brak refluksu. Poprawia się jakość snu. Nie doskwierają nam wzdęcia, biegunki, wymioty czy bóle głowy. Spada waga ciała, a paznokcie stają się mocniejsze.

Źródło: shape

Odsłon 59 556