Poznaj zależność pomiędzy objętością komórek, a pompą mięśniową i jeszcze szybciej buduj swoje mięśnie
Objętość komórek i pompa mięśniowa, choć są ze sobą powiązane, nie są tym samym zjawiskiem. Objętość komórki odnosi się do płynu w komórkach, natomiast pompa do płynu pomiędzy komórkami. Pomimo, że są to dwie różne rzeczy, to pompa mięśniowa może ułatwić zwiększenie objętości komórek i prowadzić do szybszego wzrostu mięśni.
Pompa mięśniowa to zjawisko fizjologiczne, polegające na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, na zwiększeniu przepływu krwi przez mięśnie i ich powiększenie. Proces ten możemy spotęgować poprzez suplementację argininą (która pozwoli na dostarczenie większych ilości tlenku azotu) oraz dbając o to, by w diecie pojawiła się wystarczająca ilość węglowodanów. Badania dowodzą, że ich brak znacznie osłabia pompę mięśniową, zaś spożyte po treningu potrafią przedłużyć zjawisko zwiększonej objętości tkanki.
Zrozumienie zjawiska pompy mięśniowej ma fundamentalne znaczenie dla wykorzystania anabolicznej mocy komórki. Objętość komórkowa zwiększa się podczas zjawiska pompy mięśniowej poprzez skoordynowane działania białek transportowych zlokalizowanych w błonie komórki. Odpowiednie odżywienie komórek, które zapewnia pompa, pozwala więc na przewyższenie ilości procesów katabolicznych przez anaboliczne. Dzięki tej zależności możemy mówić o wzroście masy mięśniowej, bowiem produkowane białka stanowią większą ilość niż te, które się rozpadają.
Zwiększenie objętości komórek wpływa zbawiennie na rozrost mięśnia. W końcu stanowi nie tylko o wizualnym napompowaniu, ale także o tym, że przez komórkę przepływa znacznie więcej krwi, a wraz z nią zwiększona ilość aminokwasów i innych substancji odżywczych. Jak zatem zwiększyć objętość komórek mięśniowych? Pamiętaj o dobrym nawodnieniu podczas treningów, po nich, a także w ciągu dnia. Ponadto, uzupełniaj elektrolity, stosuj kreatynę, która ułatwia większy napływ wody do komórek oraz, co najważniejsze, dostarczaj organizmowi odpowiednich substancji odżywczych – węglowodanów, które uzupełnią zapasy glikogenu po wyczerpującym treningu, białek i aminokwasów budujących włókna mięśniowe, a także witamin i minerałów istotnych dla funkcjonowania układu nerwowego i szeroko pojętego przewodnictwa, w tym także kurczów mięśni.
Chcesz dowiedzieć się więcej, czym jest pompa mięśniowa? Zobacz: „pompa mięśniowa” – co to jest, co daje i jak ją zwiększyć?