Nordic walking zimą – poprawna technika

Nordic walking nie jest aktywnością zarezerwowaną wyłącznie dla osób starszych i tylko na ciepłe dni. Chodzenie z kijkami ma wiele zalet również zimą, w końcu ta forma rekreacji została wymyślona jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Odpowiednia technika nordic walking zaangażuje do pracy całe ciało, zwiększy naszą wydolność i pozwoli spalić mnóstwo kalorii. O tej porze roku rzadko uprawiamy sporty na zewnątrz, a to świetny sposób, żeby wyjść z domu nawet w chłodne dni i to z pożytkiem dla naszej sylwetki oraz kondycji.



Aby trening z kijkami był maksymalnie wydajny, należy zadbać zarówno o odpowiedni do panujących warunków ubiór (ubierz się ciepło, ale lekko), jak i prawidłową technikę. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym zwiększysz efekty swojej sesji z nordic walking.

Poprawna technika

1. Nordic walking wymusza prostą postawę, przez co utrwala nam ten zdrowy nawyk. Dzięki kijkom polepsza się rotacja górnej części tułowia i klatki piersiowej wokół kręgosłupa. Lepiej pracują barki oraz łopatki.

2. Kiedy ręka z kijkiem zostaje z tyłu, należy wyraźnie się odepchnąć  i przenieść ciężar ciała na kijek. Rękę staramy się trzymać wyprostowaną w łokciu – w przeciwnym razie nie zaangażujemy wystarczająco mięśni pasa barkowego.

3. W momencie odepchnięcia otwieramy dłoń i kontrolowanie puszczamy kijek – do tego właśnie służą rzepy na nadgarstki, dzięki którym kijki nam nie wypadają.

4. Energiczne odepchnięcie się za pomocą nogi zakrocznej.

5. Przez cały czas marszu kijki powinny być skierowane ukośnie w tył. Kijek wbijamy pod kątem 60°, tak aby znajdował się on nie dalej, niż na wysokości pięty nogi wykrocznej.

6. Tempo marszu powinno być dość szybkie, ruchy płynne i naprzemienne (lewa noga-prawa ręka, prawa noga-lewa ręka), a cały chód dynamiczny.

Jak dobrać długość kijków?

Odsłon 654