Jak wypracować mięśnie brzucha – najlepsze ćwiczenia

Aby osiągnąć wymarzony sześciopak nie wystarczy wykonywać setek powtórzeń wszelkiego rodzaju tzw. brzuszków. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego samo wykonywanie ćwiczeń w leżeniu na macie nie sprawi, że nasz brzuch stanie się bardziej odtłuszczony, a mięśnie bardziej uwydatnione.

Na pozbywanie się tkanki tłuszczowej nie tylko z brzucha, ale i z całego ciała wpływa przede wszystkim dieta, trening siłowy, aerobowy oraz interwałowy. Sam trening mięśni brzucha nie likwiduje tłuszczu z tego miejsca, ale pomaga je wzmocnić i uwidocznić. Wbrew temu, w jaki sposób brzuch ćwiczy większość osób, partia ta doskonale reaguje na duże ciężary i niski zakres powtórzeń.

Jak ćwiczyć brzuch?

Jak więc wypracować silny i estetyczny brzuch? Najlepiej za pomocą ćwiczeń wielostawowych, takich jak przysiady czy martwe ciągi. Ćwiczenia złożone, szczególnie wykonywane na dużych obciążeniach są efektywnym treningiem dla mięśni prostych, skośnych, głębokich, a także mięśni grzbietu. Dzięki zaangażowaniu większej ilości partii mięśniowych, spalisz dużo więcej kalorii niż podczas wykonywania tradycyjnych brzuszków.

Ponadto, wykonuj ćwiczenia stabilizacyjne takie jak plank, który zastosować możesz w wielu wariantach, co pomoże Ci zaangażować do pracy mięśnie głębokie.

W Twoim planie treningowym powinny znaleźć się również ćwiczenia takie jak unoszenie nóg w zwisie, allachy czy woodchopper lub russian twist (zdj. powyżej). Wykonuj je na koniec treningu siłowego, w 3 seriach do 15 powtórzeń w serii.

Jak często trenować mięśnie brzucha?

Mięśni brzucha nie należy ćwiczyć codziennie, gdyż można doprowadzić do ich przeciążenia. Wówczas nasz kręgosłup nie będzie wystarczająco chroniony przez gorset mięśniowy. Ponadto, niezwykle istotne jest, aby nie pomijać ćwiczeń angażujących mięśnie grzbietu. W ten sposób łatwo bowiem doprowadzić do dysproporcji między mięśniami brzucha i grzbietu, które mogą przyczyniać się do bólu pleców.

 

 

Odsłon 11 606