Drążki do ćwiczeń — dlaczego warto je mieć w domu

Marzysz o posiadaniu własnej siłowni w domu, lecz brakuje ci na nią miejsca? Teraz nie musisz inwestować w drogie sprzęty, które zajmują dużo miejsca! Wystarczy kilka przemyślanych urządzeń ogólnorozwojowych, by móc cieszyć się zgrabną sylwetką i pracować nad rozwojem mięśni. Jednym z nich jest drążek do ćwiczeń — dowiedz się, dlaczego warto mieć go u siebie!



Drążki do ćwiczeń – jakie ćwiczenia można wykonywać?

Drążek służy przede wszystkim do podciągania. Jednak o partii mięśniowej, która będzie pracować najintensywniej podczas wykonywania tego ćwiczenia, decyduje rodzaj i szerokość chwytu. To niezwykłe, jak jedno proste urządzenie może jednocześnie wpływać na ramiona, plecy i inne partie ciała. Podciąganie klasyczne lub negatywne w dużej mierze oddziałuje na bicepsy i mięśnie grzbietowe. Dzięki temu z łatwością można zmieniać kompozycję i wygląd tułowia. Marzysz o atletycznej figurze i wyeksponowaniu ramion i barków? Podciąganie jest do tego stworzone!

Drążek do ćwiczeń w domu – jakie są rodzaje?

Do użytku domowego najczęściej wybierane są drążki rozporowe do ćwiczeń, ponieważ nie wymagają kłopotliwego montażu. Są proste w obsłudze i teoretycznie nie pozostawiają śladów na ościeżnicy po ich zdjęciu. Umieszcza się je zwykle rozporowo we framudze drzwi, dzięki czemu zyskuje się do nich łatwy dostęp, a jednocześnie nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu i nie zabierają miejsca. Dużo bardziej stabilne są jednak drążki mocowane na śruby do ściany lub sufitu. Zwykle umożliwiają one także zmianę chwytu i rozstawu rąk dzięki obecności dodatkowych uchwytów. Ułatwiają one wykonywanie innych ćwiczeń, takich jak brzuszki w zwisie czy deska w powietrzu.

Jaki drążek do podciągania wybrać?

Przede wszystkim sprawdź najpierw, czy masz wystarczająco dużo miejsca na montaż. Framugi w drzwiach muszą być dostatecznie szerokie, by zapewnić stabilne mocowanie, a także wystarczająco mocne, by wytrzymać naprężenie drążka. Jeśli decydujesz się na sprzęt przykręcany do ściany, wybierz nośną lub murowaną, by uniknąć ewentualnych uszkodzeń w konstrukcji. Zwróć także uwagę na maksymalny udźwig i dopasuj go do twojej wagi oraz intensywności wykonywanych ćwiczeń. Zwykłe podciągnięcia będą mniej obciążające, niż wersja crossfitowa. Duży wybór drążków, zarówno rozporowych, jak i mocowanych do ściany, znajdziesz na stronie https://www.empik.com/sport/akcesoria-do-cwiczen/drazki-i-porecze,41170302,s.

Ćwicz zawsze, gdy tego potrzebujesz!

Modyfikuj rodzaje podciągnięć, ich intensywność i sposób trzymania drążka. Prostą zmianą chwytu możesz zmienić intensywność pracy mięśni – nachwyt angażuje mocniej plecy, natomiast podchwyt – ramiona. Najlepsze jest jednak to, że do treningu podchodzisz, kiedy chcesz! Nie musisz wykupować karnetów czy jeździć do najbliższej siłowni – wszystko, czego potrzebujesz, masz już na miejscu! Podciąganie na drążku jest też doskonałym ćwiczeniem dla osób zmagających się z bólem pleców, ponieważ dobrze wypływa na kręgosłup i wzmocnienie mięśni.

Pamiętaj jednak o równoważeniu różnych partii mięśniowych ćwiczeniami, pracując także z ciężarem własnego ciała. Samo podciąganie nie wpłynie na cały twój organizm, musisz więc zadbać o różnorodność treningów! Dzięki temu zyskasz gwarancję, że rozwój twojej sylwetki będzie harmonijny.

Odsłon 1 636