Dieta oczyszczająca na kilka sposobów

Wiosna to najlepsza pora, aby zastosować kurację oczyszczającą organizmu. Możesz wybrać którąś z zaproponowanych diet lub sam stworzyć dowolną ich modyfikację.



Przed rozpoczęciem kuracji najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić aktualny stan zdrowia. Musisz też pamiętać, że takie diety nie są zgodne z zaleceniami wiedzy dietetycznej. Zatem, jeśli decydujesz się na oczyszczenie robisz to na własną odpowiedzialność i ponosisz pewnego rodzaju ryzyko.

Dieta oczyszczająca owocowa lub warzywna

Przeznaczona do stosowania nie dłużej niż trzy dni. W ciągu dnia poleca się jedzenie 1-1,5 kg świeżych warzyw lub owoców, pod rozmaitymi postaciami: soki, sałatki, surówki, w całości; dzieląc je na 6 posiłków. W tym czasie zaleca się unikanie warzyw strączkowych, ponieważ są ciężkostrawne i mogą powodować wzdęcia. Z diety należy zupełnie wykluczyć warzywa przetworzone z puszek, gdyż zawierają wiele konserwantów. Nie można zapominać o wypijaniu każdego dnia około 1,5-2 litrów niegazowanej wody mineralnej.

Dieta jednodniowa sokowa

Podczas tej diety należy pić w dowolnej ilości niesłodzone soki warzywne i owocowe, koniecznie świeżo wyciśnięte. Wśród różnorodnych soków powinno znaleźć się po pół szklanki soku z buraków i kapusty. Przez autorów diety polecane są soki z cytryn, selerów i jabłek. Soki można uzupełniać herbatkami ziołowymi z mniszka lekarskiego i pokrzywy.

Dieta grejpfrutowa

Do stosowania przez jeden dzień. Na śniadanie, obiad i kolację należy spożyć jeden duży owoc lub wypić szklankę świeżo wyciśniętego soku. Bez znaczenia czy będzie to owoc marsh o cytrynowej barwie czy texas pink, którego miąższ jest różowy. Obydwa gatunki zawierają bowiem flawonoidy, które skutecznie walczą z wszelkimi toksynami.

Dieta indiańska czterodniowa

Pierwszego dnia zaleca spożywanie owoców lub picie soków. Najbardziej polecane owoce to jabłka, gruszki, wiśnie brzoskwinie, melony, jagody i wiśnie. Drugiego dnia menu stanowią niesłodzone herbatki ziołowe: miętowe, rumiankowe, pokrzywowe, bratkowe. Dzień trzeci pozwala na jedzenie warzyw w postaci gotowanej na parze lub w postaci zupy. Czwartego dnia należy pić buliony ze świeżych warzyw. Zalecane to kalafior, kapusta i pietruszka.

Dieta oczyszczająca zbożowa

To jedna z najpopularniejszych diet oczyszczających. Można ją stosować nawet przez tydzień, gdyż zawiera węglowodany, białko, składniki mineralne i niektóre witaminy. W ciągu dnia zaleca się zjedzenie 4-5 niewielkich porcji gotowanej pszenicy (przed ugotowaniem ziarna należy moczyć kilka godzin), kaszy gryczanej, pęczaku lub naturalnych płatków zbożowych. Niedobory witaminy C autorzy diety polecają zminimalizować niewielką ilością warzyw. Efekt oczyszczania wzmacnia oczywiście niegazowana woda mineralna.

Kuracja ziołowa

Zioła mają działanie moczopędne, przeczyszczające, żółciopędne i napotne, co przyspiesza usuwanie nagromadzonych toksycznych produktów przemiany materii. Taką kurację stosuje się przez tydzień, a w celu wzmocnienia efektu, po dwóch tygodniach należy ją powtórzyć jeszcze przez trzy dni. Zioła można przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach zielarskich i aptekach. Przygotowany napar pije się ciepły na czczo i przed snem.

A co po kuracji oczyszczającej?

Po zakończeniu postu musisz pamiętać, że Twój organizm jest bardzo wrażliwy. Pierwszy posiłek musi być zatem delikatny, a zarazem jego zadaniem jest pobudzenie układu trawiennego do normalnej pracy. Może być to np. świeża surówka z białej kapusty i marchwi doprawiona sokiem z cytryny i odrobiną miodu, jogurt naturalny z ziarnem lub sok pomarańczowy z grzanką. Następny posiłek możesz zjeść już normalny, jednak postaraj się nie obciążać żołądka od razu czymś bardzo ciężkostrawnym: smażonym mięsem, hamburgerem czy frytkami.

Odsłon 1 945