Co się dzieje w Twoim organizmie, gdy ćwiczysz siłowo

Zobacz, jak ciekawe jest to, co się dzieje z Twoim organizmem, gdy na treningu przedzierasz się z wysiłkiem przez kolejne powtórzenia.



1. Najpierw dźwiga głowa
Gdy podchodzisz do sztangi, Twoja pamięć podpowiada zarządzającemu wszystkim mózgowi, że będziesz potrzebował więcej tlenu, żeby „nakarmić” mięśnie i serce. W tym momencie kanały dostarczające tlen do krwiobiegu poszerzają się, dzięki czemu mięśnie dostają więcej tlenu. Przewidując potrzebę dodatkowej mocy, Twoje gruczoły wydzielają więcej adrenaliny. Adrenalina wydziela się już na sam widok sztangi, którą zamierzasz podnieść, a w trakcie samego ćwiczenia jej wydzielanie znacznie wzrasta.

2. Ciśnienie rośnie
Skomplikowana struktura połączeń nerwowych między mózgiem a mięśniami przechodzi w stan najwyższej gotowości. Połączenie gwałtownego zastrzyku adrenaliny i wstrzymania oddechu, gdy dźwigasz sztangę w górę, sprawia, że rośnie Twoje tętno i ciśnienie krwi. Badania kanadyjskich uczonych wykazały, że podczas treningu siłowego ciśnienie potrafi osiągać wartości cztery razy wyższe niż ciśnienie spoczynkowe.

3. Dożywianie mięśni
Twoje serce pompuje gwałtowniej, a więc krew krąży szybciej, dostarczając więcej energii do ciężko pracujących mięśni. Ich zapotrzebowanie na energię jest tak duże, że organizm awaryjnie przerzuca część krwi z organów wewnętrznych do mięśni szkieletowych. Takie gwałtowne, ale regularne i kontrolowane skoki ciśnienia skutkują tym, że po pewnym czasie Twoje ciało lepiej sobie radzi z wysiłkiem, stresem i wpływem zmian poziomu hormonów.

4. Pękasz – dosłownie
Powtarzalny wysiłek powoduje mikroskopijne pęknięcia tkanki mięśniowej. To wbrew pozorom dobry znak, bo właśnie dzięki temu mięśnie rosną. Ciało wysyła w uszkodzone miejsca białka, które mają „załatać dziury”. Jeśli sytuacja powtarza się regularnie, zwiększa się zarówno ilość włókien nerwowych, jak i ich masa. Niestety, ten proces trochę boli, zwłaszcza następnego dnia po treningu. Aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat zobacz: jak powstają mięśnie.

5. Pompujesz mięśnie krwią
Gdy zaczynasz opuszczać ciężar w dół, krew uwięziona w napiętych mięśniach wraca na miejsce, przy okazji – sprytnie to natura wymyśliła – odżywiając miejsca przed chwilą uszkodzone. Ta dodatkowa porcja krwi sprawia, że Twoje mięśnie wyglądają na większe. Efekt ten utrzymuje się mniej więcej pół godziny.

6. Mięśnie rosną, tłuszcz spada
Po skończeniu serii Twoje tętno powinno wrócić do normy w ciągu pięciu minut. Zawsze rób też co najmniej dzień przerwy między treningami z ciężarami (na daną grupę mięśniową), żeby dać mięśniom czas na odpoczynek i powrót do formy. Dodatkowa korzyść z dźwigania ciężarów to fakt, że trening siłowy zwiększa metabolizm spoczynkowy. Oznacza to, że nawet gdy odpoczywasz, spalasz zbędną tkankę tłuszczową. Co więcej, większe mięśnie = szybszy metabolizm – sprawdź jak to działa.

Odsłon 83 529