Ból bioder przy martwym ciągu – co jest przyczyną i jak go uniknąć

Jeśli chodzi o postawę podczas wykonywania klasycznego martwego ciągu, kluczową rolę odgrywa położenie stóp. To jak je ustawiamy, rzutuje na poprawną technikę tego ćwiczenia, a co za tym idzie, również na nasze bezpieczeństwo.



Ból stawu biodrowego przy martwym ciągu wynika zazwyczaj z tendencji do ustawiania stóp/nóg równolegle do siebie. Na obrazku poniżej widać dwie siły (zielone i czerwone linie), które oddziałują na nas podczas tego ćwiczenia. Pierwsza, to ta którą generujemy ciągnąc ciężar w górę, a druga to obciążenie, które ściąga nas w dół.

Kierując stopy i kolana lekko na zewnątrz „otwieramy” jednocześnie swoje biodra. Co za tym idzie, te dwie siły nie kolidują ze sobą dzięki przestrzeni między nogami (lewa strona). Przy tym wszystkim pamiętaj jednak, aby Twoje biodra zawsze były ustawione wyżej od kolan.

Prawa strona obrazka świetnie ukazuje, że kiedy ustawiamy stopy równolegle, bezpośrednio pod tułowiem, przeciwstawne do siebie siły nie mają przestrzeni na swobodne „minięcie się”, przez co zderzają się pośrodku. W tym wypadku środkiem są właśnie nasze biodra, które zostają w taki oto sposób przeciążane.

Odsłon 16 282