Profesjonalne wsparcie, czyli jak wybrać idealny stanik sportowy
Nim rozpoczniesz trening, przebierasz się w sportowy, wygodny strój. Robisz to, bo wiesz, jak ważne jest, by podczas treningu czuć się komfortowo. Odpowiednio dobrany stanik sportowy również sprawi, że nawet nie będziesz czuła, że go masz.
Krótka lekcja anatomii
Piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej, płatów i kanalików mlecznych oraz tkanki łącznej, a wszystko to otacza tkanka tłuszczowa. Nie zawierają zatem ani odrobiny mięśni. Ich tkanka jest połączona z klatką piersiową za pomocą cienkich, delikatnych więzadeł Coopera, których zadaniem jest utrzymywanie piersi we właściwym miejscu. Więzadła te rozciągają się, gdy Twoje piersi się poruszają. Jeśli są poddawane zbyt dużym obciążeniom, nie wrócą do pierwotnych kształtów. Twoimi sprzymierzeńcami nie jest też upływający czas ani grawitacja. Niestety, sport też może ten proces przyspieszyć (zwłaszcza jeśli mowa o intensywnych treningach).
Okazuje się, że piersi podczas ćwiczeń poruszają się nie tylko w górę i w dół, a przypomina to raczej ruch skrzydeł motyla. Brzmi pięknie, ale dla Twojego biustu może się to skończyć mało estetycznie. Aby uchronić piersi przed nadmierną „eksploatacją”, chroń je, wybierając profesjonalne staniki sportowe. Tradycyjny stanik redukuje ruch piersi o ok. 40%, porządny sportowy stanik nawet o ponad 70%.
Dobierz stanik do treningu
Biustonosz sportowy musi być dopasowany nie tylko do rozmiaru Twoich piersi, ale również do intensywności aktywności, którą podejmujesz. Innego wsparcia potrzebuje joginka, innego – miłośniczka treningów na trampolinach. Jedno się nie zmienia: gdy ćwiczysz, Twój biust musi być na swoim miejscu. Jedynie mając pewność, że jest utrzymany w stałej pozycji, będziesz czuć się pewnie i w 100% skupisz się na treningu. Tutaj do wyboru mamy głównie staniki zapewniające trzy poziomy podtrzymania: light, medium oraz maximum support.
Czym różnią się poszczególne modele?
Zadaniem każdego stanika sportowego jest przytrzymanie biustu blisko ciała, aby skutecznie niwelować wstrząsy podczas aktywności fizycznej. Wyróżniamy przeważnie trzy typy sportowych biustonoszy:
- compression bra – są najpopularniejsze i zaprojektowano je tak, aby minimalizować ruchy piersi poprzez przyciśnięcie ich razem do klatki piersiowej. Ten rodzaj stanika sprawdza się dobrze wśród kobiet o małym lub średnim biuście;
- encapsulated compression bra – wyglądem przypomina zwykły biustonosz, niektóre mają nawet fiszbiny, ale gwarantuje większą stabilność przyciskając każdą pierś osobno, a nie obie razem jak w pierwszym przypadku;
- adjustable encapsulated compression bra – gwarantuje największą stabilność i jest odpowiedni dla biegaczek o obfitym biuście. Podobnie jak typ encapsulated compression, stanik przyciska każdą pierś osobno. Co go różni, to regulowana taśma pod biustem oraz szerokie i nieelastyczne ramiączka które można regulować.
Jak wybrać odpowiedni stanik i mieć pewność, że pasuje?
Przede wszystkim należy pamiętać, że dobry sportowy biustonosz jest ciaśniejszy niż zwykły. Aby sprawdzić czy spełnia swoją funkcję należy zrobić kilka podskoków lub pobiec w miejscu mając go na sobie. Powinien ograniczać ruchy piersi i jednocześnie być wygodny. Taśma dolna (odpowiednio szeroka) powinna ściśle przylegać do ciała. Gdy będzie za luźna, nie podtrzyma biustu i cały ciężar piersi spocznie na ramionach, co może się skończyć bólem obręczy barkowej i ramion. Klaśnij rękami nad głową. Jeśli elastyczna taśma pod biustem przesuwa się do góry oznacza to, że rozmiar nie jest idealnie dobrany. Pamiętaj również, że zbyt ciasny w obwodzie biustonosz może spowodować uszkodzenia naskórka, a w skrajnych przypadkach nawet siniaki i rany.
Kolejnym bardzo ważnym elementem profesjonalnego biustonosza sportowego, jest tkanina – powinna pochłaniać wilgoć i odprowadzać ją na zewnątrz, umożliwiając jednocześnie dopływ powietrza. Wszystko po to, aby utrzymywać skórę suchą i nie narażać jej na otarcia czy odparzenia. Na końcu sprawdź, czy szwy są gładkie i miękkie, aby nie podrażniać twojej skóry podczas ruchu. Zwróć także uwagę na ramiączka – muszą miękkie i anatomicznie ukształtowane (powinny układać się zgodnie z krzywiznami ciała, w odpowiedniej odległości od szyi).
Odnalezienie i dopasowanie prawidłowego sportowego stanika, może być tak samo trudne jak znalezienie wygodnego buta. Mimo wszystko warto poświęcić trochę czasu na określenie swojego właściwego typu i rozmiaru, aby być pewną, że podczas treningu nie będziesz musiała martwić się o swoje piersi.