Bądź fit – zadbaj o skórę kompleksowo i zabezpiecz ją przed smogiem!
Osoby dbające o szczupłą sylwetkę i troszczące się o swoje samopoczucie decydują się na aktywność fizyczną na zewnątrz nawet jesienią i zimą, gdy aura jest mało sprzyjająca. Niestety, choć ruch poza domem jest jak najbardziej wskazany, podczas chłodnych pór roku bywa… niebezpieczny. Ludziom, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, zagraża smog.
Kraje europejskie umieściły Polskę na cenzurowanym: powietrze w naszym kraju jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych. Norma stężenia benzopirenu bywa w polskich miastach – w zależności od regionu – przekraczana kilkakrotnie. Za tę sytuację w głównej mierze odpowiadają: palenie w przydomowych piecach śmieciami lub złej jakości opałem oraz kotły opalane węglem. Na powietrze wpływ mają też spaliny samochodowe oraz przemysł.
Jak smog wpływa na zdrowie?
Jeszcze do niedawna mało kto mówił o smogu. Naukowcy jednak od wielu lat analizowali jego wpływ na ludzki organizm. Raport na ten temat opracowało też ONZ. Wynika z niego, że z powodu zanieczyszczenia powietrza notuje się przeszło 47 300 przedwczesnych zgonów każdego roku, a ponadto średnio o rok skraca życie mieszkańców Polski, zwłaszcza terenów południowych.
Pyły obecne w powietrzu drażnią śluzówkę dróg oddechowych, powodując kaszel i katar. Mogą też powodować zapalenie spojówek. Co jednak gorsze, cząsteczki niezwykle groźnych dla zdrowia składników pyłu są na tyle drobne, że bez problemu przedostają się do układu krwionośnego i mogą w ten sposób oddziaływać na każdy narząd w organizmie. Za najbardziej niebezpieczny uznaje się benzopiren, który prowadzi do uszkodzenia układu krwionośnego i odpornościowego, negatywnie oddziałuje na nerki, wątrobę i płuca. Ma również negatywny wpływ na płodność. Powoduje szybsze starzenie się skóry.
Jak zmniejszyć konsekwencje smogu?
Trudno bronić się przed smogiem. Walka z nim musi być prowadzona na kilku płaszczyznach i wymaga radykalnych zmian systemowych. Sprawą tą zajął się ostatnio polski rząd. Ruszył program dopłat, z których skorzystać mogą osoby chcące wymienić kocioł opalany węglem na inny typ ogrzewania. W miastach pojawiają się też specjalne czujniki, które podpowiadają, jaki jest w danej chwili poziom zanieczyszczenia. Informację tę powinny mieć na uwadze zawłaszcza osoby aktywne. W czasie najwyższego stężenia pyłów nie należy bowiem podejmować na zewnątrz żadnego wysiłku fizycznego.
Niezwykle ważne jest też zadbanie o swoją skórę. Z pomocą w tym zakresie przychodzą preparaty anti-pollution, jak kosmetyki antysmogowe, np. Vichy Slow Age. Krem-maska wspiera detoksykację naskórka, neutralizuje skutki zanieczyszczenia środowiska, ale też wspomaga redukcję zmarszczek. Chroni komórki przed degeneracją spowodowaną zanieczyszczeniem powietrza. Regularne stosowanie tego kosmetyku anti-pollution sprawia, że skóra twarzy staje się jędrna, dobrze odżywiona i gładka. Jego zaletą jest gładka konsystencja oraz delikatność. Krem jest hipoalergiczny i może być stosowany do każdego typu cery, również do skóry wrażliwej.
By zminimalizować skutki smogu, warto na zewnątrz stosować specjalne maski przeciwpyłowe. Są dostępne w wielu aptekach i sklepach, w wersjach dla osób dorosłych i dzieci.
Istotna jest ponadto pielęgnacja skóry. W okresie jesienno-zimowym często jest ona przesuszona i skłonna do podrażnień, które dodatkowo nasila zanieczyszczenie środowiska. A trzeba pamiętać, że uszkodzony naskórek, zwłaszcza u najmłodszych, ułatwia przenikanie szkodliwym składnikom pyłu w głąb organizmu.
Można podejrzewać, że smog długo jeszcze będzie stanowić poważny problem. Trudno od razu go wyeliminować, co zresztą wydaje się zadaniem niezwykle trudnym. Trzeba wobec tego zadbać o siebie i swoje ciało. Odpowiedzią na tę potrzebę są m.in. wspomniane specjalne kosmetyki antysmogowe. Formuła preparatów anti-pollution została opracowana w taki sposób, by skutecznie oczyszczały skórę z toksycznych składników zawartych w powietrzu. Warto o nich pamiętać szczególnie zimą, gdy smog jest na porządku dziennym.