3 GŁÓWNE zasady regeneracji po treningu

1. Odbudowa białkiem

Niezależnie od rodzaju treningu w mięśniach zachodzą mikrourazy na poziomie komórkowym. W ich wyniku dochodzi do wzrostu mięśniowego. Jednak, aby zmusić mięśnie do wzrostu należy je zmotywować np. poprzez dostarczenie odpowiedniego białka. Spożycie białka po treningu wpływa przede wszystkim na zwiększanie syntezy białek, dzięki czemu nadbudowa włókien mięśniowych odbywa się szybciej. Aby do tego doszło należy przyjmować białko o pełnym bilansie aminokwasowym, a jego spożycie powinno odbyć się do 60 minut po zakończeniu treningu w ilości 25-35g.



2. „Tankowanie” węglowodanów

Spożycie węglowodanów po zakończonym treningu pozwala nam uzupełnić wykorzystany podczas wysiłku glikogen. Jego dostarczenie jest niezbędne zarówno, aby zwiększać regenerację oraz aby budować masę mięśniową. Korzystaj z ziaren, makaronów, owoców, kasz oraz innych rodzajów węglowodanów złożonych.

3. Nawodnienie i elektrolity

Mięśnie to przede wszystkim woda, zatem aby regenerować nasze ciało musimy uzupełniać olbrzymie ilości płynów. Podczas ćwiczeń tracimy średnio 1-2 litry wody. Sód i potas to 2 główne składniki niezbędne w procesie nawodnienia. Dzięki nim możemy utrzymywać równowagę elektrolitową. Pij minimum 1 litr wody na 1-2 godziny po treningu.

Odsłon 23 898