Skręciłeś niedawno kostkę – postaw na skuteczną rekonwalescencję

Skręcenie kostki jest jednym z najczęstszych urazów podczas zwykłych, codziennych czynności. Towarzyszy mu ból, długie leczenie, a następnie intensywna rehabilitacja i rekonwalescencja. Dostosowanie się do zaleceń lekarza bezpośrednio po skręceniu kostki pomaga szybciej uporać się z bólem i nieprzyjemnymi konsekwencjami urazu.

Niektóre osoby po doświadczeniach ze skręceniem kostki, nabywają psychicznego lęku przed ponownym urazem i zbyt długo poruszają się w bezpiecznych stabilizatorach. Niestety nie tędy droga do wyleczenia. W trakcie noszenia stabilizator zastępuje funkcje, które powinny pełnić mięśnie i w rezultacie osłabia je. W gruncie rzeczy i wraz z biegiem czasu stabilizator jest paradoksalnie coraz bardziej potrzebny. To błędne koło z którego trudno się wyrwać. Wskazane jest, aby rehabilitację zacząć od razu po urazie i nie bać się aktywizacji uszkodzonego stawu.

Zaraz po doznanym urazie ważne jest usztywnienie i odciążenie kończyny oraz rozpoczęcie fachowej rehabilitacji. Pierwsze ćwiczenia można wykonywać już tego samego dnia – jednak należy to robić pod okiem wykwalifikowanej osoby. Należy mieć na uwadze, że długotrwałe unieruchomienie kostki prowadzi do uszczerbku nie tylko mięśni, ale także ważnej tkanki chrzęstnej, ścięgien oraz powoduje ogólne osłabienie koordynacji ruchowej – mięśnie, które nie są wykorzystywane zwyczajnie zanikają! W ich przypadku utrata siły następuje 4 razy szybciej niż jej wzrost, dlatego czas unieruchomienia należy ograniczyć do wymaganego minimum.

Przykładanie lodu jako remedium na ból

Lód zwalcza ból, przynosi ulgę, a także poprawia krążenie krwi wokół miejsca urazu. Najlepiej użyć kompresu żelowego, który wkładamy do lodówki. Zawarta w nim substancja utrzymuje chłód, a także lepiej układa się na bolącym miejscu niż inne „kompresy”. Okład ten można stosować wielokrotnie . Kompresy jednak również się zużywają, dlatego gdy odczujemy, że efekt chłodzenia nie jest już tak dobry jak wcześniej, należy wymienić go na nowy.

Oprócz wymienionych czynności należy również zadbać o organizm od środka, stosując odpowiednią dietę i suplementację. Suplement diety LITOZIN® wzmacnia stawy i poprawia ich funkcjonowanie. LITOZIN® zalecany jest osobom chcącym utrzymać na długo sprawność stawów, w tym osobom dojrzałym i z nadwagą oraz prowadzącym tryb życia obciążający stawy, np. osobom uprawiającym sport.

Odsłon 1 008