Prosty sposób na większe bicepsy

Większe mięśnie to nie zawsze zasługa kompletnie nowych planów treningowych. Mamy dla Ciebie jedną sprawdzoną radę, jak polepszyć trening bicepsów.

Aby wykonać kilka powtórzeń danego ćwiczenia więcej, stań z nogami blisko siebie. „Ta technika jest znana jako blokowanie stóp i daje Ci solidną postawę. Dzięki temu Twoje ciało jest stabilne i angażujesz wszystkie mięśnie od stóp po czubek głowy – tłumaczy BJ Gaddour, trener i autor książki „Your Body is Your Barbell”. – Sportowcy używają tego sposobu, ponieważ pozwala on przenieść energię z dolnych partii ciała do góry. Energia ta poprawia siłę trenowanych mięśni, co sprawia, że nagle te kilka ostatnich powtórzeń nie wydaje się już tak trudne”.

Metoda polegająca na łączeniu stóp pozwoli Ci nie tylko wykrzesać z bicepsów dwa lub trzy powtórzenia więcej – będziesz także w stanie stymulować je większymi ciężarami. Mając słabe mięśnie tułowia, Twoje plecy nie mogą rozciągać się i skręcać tak łatwo pod wpływem ciężaru – wyjaśnia Gaddour, który wykorzystuje omawiany sposób podczas uginania przedramion ze sztangą, wznosów hantli, wyciskania żołnierskiego oraz niektórych ćwiczeń z masą własnego ciała t.j. pompki lub krokodylki. Dzięki „zablokowaniu” stóp razem, aktywujesz i stabilizujesz mięśnie szkieletowe, co pozwala włożyć więcej siły w podnoszenie hantli lub sztangi.

Zbliżenie do siebie stóp o kilka centymetrów nic Ci nie da. Aby w pełni wykorzystać ten sposób, upewnij się, że stopy się dotykają. Ustaw je stabilnie na podłożu, ściskając nogi razem i napinając pośladki. „Usztywnij” tułów, jak gdybyś miał zaraz dostać pięścią w brzuch, a ramiona opuść ku podłodze.

Blokowanie nóg ma jak widać wiele zalet, ale nie jest odpowiednie w przypadku wszystkich ćwiczeń. Ćwiczenia poprawiające siłę eksplozywną, np. wyciskopodrzut (push press) i podrzut, muszą być wykonywane w rozkroku na szerokość barków. Tylko taka postawa pozwoli Ci szybko i pewnie podnieść ciężar.

Odsłon 36 292