Obchodzić się jak z jajkiem – czyli właściwie jak?

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, oto kilka praktycznych porad dotyczących ich głównych bohaterów – jajek.



1. Jajka bezwzględnie należy przechowywać w lodówce. Jeśli przebywają one w wilgotnym i ciepłym pomieszczeniu, bakterie znajdujące się na skorupce mogą wniknąć do środka.

2. Nie powinno się przechowywać jajek dłużej niż 3 tygodnie, ponieważ następuje w nich stopniowy rozkład białek i witamin oraz jełczenie tłuszczu – naturalny proces starzenia. Weźmy też pod uwagę, że jajka pochłaniają zapachy z lodówki.

Jak sprawdzić czy jajo jest świeże?

3. Przed użyciem, jajko należy umyć w ciepłej wodzie, natomiast jeśli jest jedzone na surowo, to sparzyć. Nie należy natomiast myć jajek przed włożeniem do lodówki, ponieważ zmywamy w ten sposób ochronną warstwę ze skorupki.

4. Jajka są kwasotwórcze, dlatego należy zadbać o obecność w diecie zasadowych pokarmów, np. warzyw i kasz.

5. Lepsze ścięte czy surowe żółtko? Pod obiema postaciami jest ono strawne w tym samym stopniu. Co innego białko – nie należy jeść go na surowo, ponieważ obecny w nim składnik blokuje przyswajanie witaminy B7, czyli biotyny.

6. Jajka, jako jeden z niewielu produktów, można bezpiecznie smażyć na maśle, ponieważ białko ścina się już przy 60°C, a więc jeszcze zanim masło zacznie się palić i wytwarzać toksyczne związki.

7. Oznaczenia jajek S, M, L, XL to nie ich rozmiar, a waga. Te oznaczone rozmiarem S (małe) ważą poniżej 53 g, M (średnie) 53-63 g, L (duże) 63-73 g, natomiast rozmiar XL otrzymują jajka ważące ponad 73 g.

Odsłon 14 513