Najlepsze boostery przedtreningowe łączy ten jeden składnik

Najlepsze boostery przedtreningowe łączy jeden składnik – cytrulina lub jabłczan cytruliny.

Prawdopodobnie każdy kto ćwiczy na siłowni przynajmniej raz poważnie zainteresował się tematem suplementacji. Jednym z popularniejszych suplementów jest aminokwas l-cytrulina, która odpowiada według ekspertów za podniesie możliwości wysiłkowych. Występuje zarówno solo oraz jako część suplementów przedtreningowych i produktów aminokwasowych. Dla większości osób jest to tylko kolejny wzmacniacz syntezy tlenku azotu, jednak przeprowadzone badania wskazują że może mieć ona znacznie więcej ciekawych właściwości. Można nawet zaryzykować tezę, że cytrulina należy do najbardziej wartościowych suplementów około treningowych.

Czym jest L-cytrulina?

Jest aminokwasem którego najbardziej bogatym źródłem pożywienia są arbuzy. Nie uczestniczy ona bezpośrednio w syntezie białek i należy do aminokwasów endogennych, czyli takich które mogą być syntezowane przez organizm z wykorzystaniem innych.

Mimo tego, że nasze ciało może samo syntezować cytrulinę to suplementacja odpowiednimi dawkami może przynieść szereg korzyści. Podstawową rolą jaką pełni jest bycie prekursorem dla argininy, co oznacza że synteza tlenku azotu bez udziału cytruliny nie jest możliwa. Jak widać nie bez powodu zyskała ona reputację skutecznego boostera przedtreningowego, jednak nie kończy się na tym jej zastosowanie w sporcie.

L-cytrulina to także aminokwas który bierze aktywny udział w cyklu mocznikowym, czyli przekształcaniu amoniaku w mocznik i jego usunięciu całkowitym z organizmu. Może się to oczywiście przekładać na efektywność naszych treningów. Jest to zatem bardzo interesujący suplement pod kątem zwiększenia wytrzymałości i wydolności.

Jakie są najważniejsze zalety cytruliny?

Badania wykazują jednoznacznie, że zwiększa wytrzymałość mięśni szkieletowych. Dosłownie więc możemy wykonywać więcej powtórzeń ciężarem, który bez suplementacji byłby dla nas już ograniczeniem pod koniec treningu. Ma to związek między innymi ze zwiększonym gromadzeniem się amoniaku o którym wspomnieliśmy wcześniej. Cytrulina zmniejsza jego ilość przez co możemy trenować bez zmęczenia dłużej i intensywniej.

Pamiętajmy jednak, że siła nie jest równoznaczna z wytrzymałością. Jednak pośrednio cytrulina również może pomóc stać się silniejszym. Nie umożliwi Ci ona podniesie większego ciężaru niż jesteś w stanie to zrobić, jednak zwiększa ilość powtórzeń jakie możesz wykonać na danym obciążeniu, a więc w przyszłości może przełożyć się to na wzrost siły. Jeśli zatem Twoim celem jest wzrost siły bądź masy mięśniowej aminokwas ten również świetnie się sprawdzi w suplementacji.

L-cytrulina boosterem tlenku azotu?

Jak najbardziej tak. Skoro jest prekursorem dla aminokwasu argininy, bezpośredniego prekursora tlenku azotu to jak najbardziej posiada takie właściwości. Ta grupa suplementów zyskała w ostatnim czasie bardzo dużą popularność. Jest to powiązane ze zwiększeniem efektu tzw. pompy mięśniowej do czego dąży bardzo wiele osób trenujących na siłowni. Niestety większość boosterów tlenku azotu ma brak potwierdzonej skuteczności jak np. bardzo popularna l-arginina.

Dla wielu osób zatem logiczne będzie, że skoro arginina jest bliżej powiązana z tlenkiem azotu od cytruliny to będzie lepszym wyborem. W praktyce jednak niekoniecznie tak jest. A właściwie jest całkowicie odwrotnie. Arginina w badaniach ukierunkowanych na zwiększony przepływ krwi lub wytrzymałość wykazała się całkowitą nieskutecznością, powodem tego jest wpływ enzymu Arginazy. Cytrulina jest całkowicie pomijana przez ten enzym przez co jest o wiele skuteczniejszym suplementem. Nie można mieć na ten temat żadnych wątpliwości gdyż wyniki badań są jednoznaczne. Jeśli szukasz więc czegoś co działa naprawdę warto wybierać L-cytrulinę.

Cytrulina a układ sercowo naczyniowy?

Wyjaśniliśmy rolę jaką pełni w produkcji tlenku azotu, więc zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie jaki wpływ może mieć w poprawie kondycji układu sercowo-naczyniowego. Otóż według badań ma potencjał aby działać również w takim kierunku. Profilaktycznie sprzyja poprawie czynności serca nawet u osób zdrowych, jednak szczególnie obiecujące były wyniki jednego z badań gdzie cytrulina zapobiegała nadciśnieniu u dzieci po przebytych operacjach serca.

L-cytrulina to popularny składnik najlepszych boosterów treningowych czy jak kto woli przedtreningówek, ale może pomóc nam także kontrolować ciśnienie krwi, nawet u osób ze skłonnościami do jego wysokiego poziomu. Nie obniży nam go jednak do wartości bardzo niskich, gdyż w takim kierunku działają jedynie leki na rozrzedzenie krwi. Jest to zatem ciekawy suplement pod kątem regulacji ciśnienia w prawidłowych wartościach.

L-cytrulina a funkcje seksualne

Jak każdy inny produkt, który optymalizuje ciśnienie krwi tak również cytrulina jest rozpatrywana w celu rozwiązywania problemów z libido. Obecnie prawdopodobnie co trzeci mężczyzna doświadcza problemów związanych z zaburzeniami erekcji co oznacza, że prawdopodobnie suplement tani, bezpieczny i skuteczny cieszyłby się ogromną popularnością. Wystarczy spojrzeć na viagrę, więc bezpieczniejsza alternatywa byłaby mile widziana.

Wykazano, że suplementacja dawkami 1,5-2g dziennie pozwala na obniżenie negatywnych skutków związanych z erekcją. Dla porównania arginina w tej samej dawce nie działa wcale. Oznacza to, że ze względu na stosunkowo niską cenę tego suplementu jest to zakup warty ryzyka. Nie mamy przy tym nic do stracenia, a sporą szansę na zyskanie.

Cytrulina zmniejsza ból mięśni

Każdy kto poważnie traktuje ćwiczenia fizyczne doskonale wie jak ważną rolę odgrywa regeneracja. Gdy jest ona na zbyt niskim poziomie często niemal uniemożliwia nam przeprowadzenie kolejnych treningów, bądź znacznie zmniejsza ich efektywność. Potwierdzona została natomiast skuteczność cytruliny w zakresie zmniejszenia bólu mięśni, co ma bardzo duże znaczenie. Nie jest to efekt jednego badania, lecz wielu stąd możemy mówić niemal o pewności. Dokładny mechanizm dlaczego tak się dzieje wciąż nie został poznany, jednak możemy przypuszczać, że wpływ na to może mieć obniżenie ilości wolnych rodników. Istnieje na to jeszcze kilka innych teorii, jednak najważniejszy dla nas powinien być fakt, który mówi, że cytrulina realnie zmniejsza ból mięśni po treningach.

L-cytrulina a hormon wzrostu

Hormon wzrostu (GH) jest czynnikiem, który uczestniczy w niezliczonej liczbie procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Przyczynia się do budowania mięśni, spalania tłuszczu czy wsparcia dla odporności. Jeśli trenujemy, wytwarzamy go naturalnie nieco więcej niż inni ludzie. Cytrulina może przyczyniać się do zwiększonego jego wytwarzania przy wysiłku fizycznym, jednak nie bez niego. Dlatego nie możemy oficjalnie powiedzieć, że jest skutecznym boosterem GH. Warto jednak wspomnieć również o takiej właściwości. Większość suplementów zwiększa GH jednak na bardzo krótki czas i w niewielkim stopniu, w tym przypadku z cytruliną jest prawdopodobnie dokładnie tak samo.

Różne rodzaje produktów z cytruliną

Na rynku suplementów możemy znaleźć ten aminokwas w dwóch nieco różniących się od siebie postaciach:

  • L-cytrulina
  • Jabłczan cytruliny

Prostymi słowami pierwsza z nich to po prostu wolna forma tego aminokwasu, druga natomiast to jej połączenie z kwasem jabłkowym. Wszystkie przeprowadzone badania odnoszą się do pierwszej formy, czyli czystej cytruliny.

Mimo, że kwas jabłkowy nigdy nie był sam podany do dokładnego badania to jednak możemy sugerować, że jest to wartościowa forma cytruliny. W większości badań bowiem to właśnie ta forma była wykorzystywana. Nie może więc zaszkodzić, a istnieje spora szansa na to, że może nam pomóc. Najczęściej połączenie cytruliny do kwasu jabłkowego odbywa się w proporcjach 2 do 1. Oznacza to że 6000 mg takiej mieszanki zapewnia nam 4000mg czystej l-cytruliny oraz 2000mg kwasu jabłkowego. Oczywiście dawkowanie ustalamy w przeliczeniu na sam aminokwas.

1 gram cytruliny nie jest odpowiednikiem 1 grama jabłczanu cytruliny.

Jakie są skuteczne dawki cytruliny?

Prawidłową i realnie działającą dawką jest około 5g l-cytruliny lub około 8g jabłczanu cytruliny. Niestety wielu producentów narzuca spore ceny na te substancje stąd zalecają dawkowanie na poziomie 2-3g. Czy takie dawki zapewnią nam efekty? Na pewno są znacznie poniżej dawek użytych w badaniach więc nie możemy oczekiwać podobnej skuteczności. Warto zatem stosować dawki klinicznie uznane ze realnie działające. Nie ma jednak dowodów, że mniejsze dawki nie pomogą nam podczas ćwiczeń. Jeśli chcemy więc maksymalnie wykorzystać jej potencjał musimy stosować odpowiednio duże dawki.

Skutki uboczne jabłczanu cytruliny

Jak dotąd przy przyjmowaniu dawek wymienionych wcześniej nie stwierdzono żadnych objawów działań niepożądanych. Przypomnijmy, że jest to po prostu aminokwas do którego nasze ciało jest doskonale zaadaptowane, więc ryzyko negatywnych objawów jest nikłe i możliwe tylko w dużym nadmiarze dawki. Nie ma zatem ryzyka negatywnych skutków o ile nie przyjmujesz kilkudziesięciu gram w jednej porcji. To mogłoby skończyć się bólami brzucha lub wymiotami.

Czy warto stosować L-cytrulinę?

Jak najbardziej tak. Na rynku istnieje wiele suplementów, które działają oraz jeszcze więcej takich które nie działają. Aminokwas ten z pewnością warto suplementować gdyż jako jeden z nielicznych posiada potwierdzoną skuteczność na wielu płaszczyznach. Co więcej nie zwiększa się na niego tolerancja, nie obciąża układu nerwowego czy pokarmowego i nie wykazuje skutków ubocznych. Jeśli jesteś więc osobą aktywną fizycznie to warto sięgnąć po wysokiej jakości suplement zawierający cytruline.

Najlepsze boostery przedtreningowe czyli tak zwane przedtreningówki oparte o cytrulinę i inne skuteczne składniki znajdziemy w rankingu boosterów przedtreningowych na Forum Sportowym https://forum-sportowe.pl/topic/359-najlepsze-suplementy-przed-treningowe-ranking/

Odsłon 2 481