Kasza jaglana, gryczana, czy jęczmienna? Która z nich jest najzdrowsza?

Kasze są nie tylko smacznym źródłem energii i błonnika regulującego pracę układu pokarmowego. Zależnie od gatunku mogą być elementem diety bezglutenowej, wpływać na regenerację kości i stawów, zwiększać efektywność pracy umysłowej lub łagodzić problemy żołądkowe.



Kasze to lekko rozdrobnione, pozbawione twardej łuski nasiona zbóż, będące do niedawna niedocenianym, ale bardzo wartościowym źródłem węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz witamin, składników mineralnych i innych cennych dla zdrowia substancji. W niniejszym artykule chcemy pokrótce scharakteryzować trzy rodzaje najbardziej wartościowych kasz: jaglaną (zobacz w sklepie), gryczaną i jęczmienną. Każda z nich posiada cenne właściwości, które czynią ją „jedyną w swoim rodzaju”.

Kasza jaglana – regeneracja i odkwaszanie

Kasza jaglana to produkt otrzymywany z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego. W Polsce znana i chętnie spożywana od czasów średniowiecza pod nazwą jaglanka, jagła lub krup. Później nieco zapomniana, obecnie przeżywa swój w pełni zasłużony renesans.

Jej cechą charakterystyczną jest znaczna zawartość krzemu – pierwiastka rzadko spotykanego w innych produktach spożywczych. Wpływa on korzystnie na stawy, bierze udział w mineralizacji kości oraz przyśpiesza ich regenerację po złamaniach. Spożywanie krzemu pomaga również utrzymać w dobrej kondycji naszą skórę, włosy i paznokcie. Oprócz krzemu zawiera znaczne ilości witamin z grupy B, żelaza i miedzi.

Kasza jaglana wykazuje właściwości alkaliczne, działa więc odkwaszająco na organizm a jako produkt bezglutenowy znajduje zastosowanie w diecie osób chorych na celiakię. Dzięki zawartości lecytyny wpływa korzystnie na pamięć, koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi. W medycynie chińskiej doceniono jej właściwości ogrzewające w walce z przeziębieniem i odśluzowujące – usuwa z organizmu śluzy powstające jako efekt uboczny spożycia produktów wysokoprzetworzonych, zwłaszcza cukru i białej mąki. W porównaniu do innych kasz zawiera dużo mniej błonnika, dlatego może być spożywana przez osoby mające problemy z układem trawiennym.

Kasza gryczana – białko, magnez i antyoksydanty

Otrzymywana z obłuszczonych nasion gryki zwyczajnej kasza gryczana to jedna z najpopularniejszych kasz (sprawdź cenę), w formie zmielonej oferowana jako mąka gryczana. Podobnie jak „jaglanka” jest produktem bezglutenowym, zalecanym przypadkach celiakii lub nietolerancji tego składnika. W medycynie ludowej uznawana za potrawę rozgrzewającą i ograniczającą obfitą menstruację u kobiet, zaś wywar z kaszy stosowano jako lekarstwo na biegunki.

Kasza gryczana to najlepsze spośród wszystkich kasz źródło białka roślinnego oraz błonnika pobudzającego perystaltykę jelit. Jest bogata w węglowodany złożone oraz witaminy B₁, E, PP, a także liczne składniki mineralne. Wysoka zawartość magnezu sprawia, że ten rodzaj kaszy spożywać powinny osoby pracujące umysłowo, prowadzące stresujący tryb życia oraz pijące duże ilości kawy – wypłukującej ten cenny pierwiastek z organizmu.

Gryka, a tym samym wytwarzana z niej kasza, zawiera znaczne ilości substancji fenolowych, m.in. rutyny – zapobiegającej nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych, zmniejszającej ryzyko rozwoju miażdżycy, nadciśnienia oraz wykazującej wysoką aktywność przeciwutleniającą (wspierającą naturalne mechanizmy obronne komórek organizmu, m.in. przed procesami nowotworowymi i starzeniem).

Kasza jęczmienna – dla osób z wrażliwym żołądkiem

Kasza jęczmienna należy do grupy pełnoziarnistych produktów zbożowych, pozyskiwanych z ziaren jęczmienia zwyczajnego. Popularna w kuchni staropolskiej, idealnie nadaje się do zup, gulaszy, gołąbków, zapiekanek, sosów warzywnych i mięsnych.

Zawiera duże ilości rozpuszczalnego w wodzie błonnika, który wiąże frakcje „złego” cholesterolu LDL a wypełniając jednocześnie żołądek daje długotrwałe uczucie sytości i pobudza perystaltykę jelit – pomagając je oczyścić z zalegających resztek pokarmowych. Ten rodzaj kaszy łagodzi również dolegliwości związane z biegunką oraz wykazuje działanie moczopędne.

W kaszy jęczmiennej znajdziemy dużą ilość witaminy E, witamin z grupy B, kwas foliowy, jak również: magnez, żelazo, potas, cynk, wapń, miedź, krzem oraz mangan. W przeciwieństwie do kaszy jaglanej i gryczanej zawiera jednak gluten, powinny więc unikać jej osoby chore na celiakię, bądź nietolerujące tego białka. Jej spożycie zalecane jest osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu, zmianami miażdżycowymi, cierpiącym na nieżyt żołądkowo-jelitowy oraz kobietom w ciąży.

Tekst został przygotowany przez NaturalnieZdrowe.pl – sklep ze zdrową żywnością

Odsłon 5 327