Dlaczego kobiety powinny podnosić ciężary? Poznaj 7 powodów.

Ćwiczenie z ciężarem sprawia, że ciało jest silniejsze, wzmocnione i bardziej wytrzymałe. Musisz być świadoma, że trening siłowy pozwoli Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę szybciej niż miałoby to miejsce przy robieniu wyłącznie tak popularnego treningu cardio. Oto 7 powodów, dla których kobiety powinny wykonywać ćwiczenia z ciężarem:

1. Efektywne spalanie tłuszczu
Po ciężkim treningu siłowym organizm spala kalorie nawet kilka godzin po zakończonym wysiłku. W przypadku wykonania dodatkowo treningu cardio po treningu siłowym efekty będą jeszcze lepsze.

2. Więcej mięśni – większe spalanie kalorii
Ćwicząc z ciężarem wypracowujesz systematyczny przyrost siły i masy mięśniowej. Osoby mające więcej masy mięśniowej, nawet w czasie spoczynku spalają więcej kalorii niż te, które tej masy mają mniej. Tkanka mięśniowa zużywa 12 kcal dziennie, nie licząc wysiłku fizycznego, a dla porównania kilogram tkanki tłuszczowej spala 4 kcal dziennie.

3. Kobiece kształty
Panie ze względu na inne stężenie hormonów naturalnie nie są w stanie osiągnąć tak dużych mięśni jak panowie, a co za tym idzie ich treningi poza nabraniem jakościowej masy mięśniowej mają budować zgrabną i szczupłą sylwetkę.

4. Więcej energii
Po treningu znacznie skuteczniej się rozbudzimy, dostając nowych sił, aniżeli po kawie.

5. „100 lat, 100 lat!”
Badania z Journal of Strength Conditioning wskazują, że ćwiczenia z ciężarem redukują poziom trójglicerydów we krwi, zapobiegają wysokiemu ciśnieniu, otyłości, stabilizują poziom glukozy we krwi.

6. Zdrowe kości
Wraz z upływem lat jesteś narażona na utratę tkanki mięśniowej, a także kostnej. Kobiety po menopauzie, z powodu zmniejszonej ilości estrogenów we krwi, muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia osteoporozy. Trening siłowy nie tylko wzmocni Twoje mięśnie, ale także kości. Badania na McMaster University wskazują, że roczny trening oporowy u kobiet po menopauzie pozwolił na zwiększenie masy kostnej kręgosłupa o 9%. Im wcześniej zaczniesz ćwiczyć, tym mniejsze szanse, że osteoporoza dotknie Ciebie.

7. Poprawa nastroju i odprężenie
Regularne ćwiczenia siłowe pozwalają na lepsze radzenie sobie z trudnymi sytuacjami w życiu codziennych oraz poprawiają nastrój.

Odsłon 24 812