Czym jest i jak działa KINESIOTAPING?

Co ma wspólnego plaster z leczeniem kontuzji sportowej? Dużo. Nie dość, że zmniejsza stan zapalny i ból, to poprawia pracę i siłę mięśni oraz przepływ limfy. Kinesiotaping jest tanią, uniwersalną i zaskakująco prostą metodą leczenia.



Te niepozornie wyglądające „naklejki” to nowoczesna metoda fizjoterapeutyczna łącząca medycynę klasyczną z naturalnymi procesami leczenia organizmu. Plastrowanie dynamiczne wspomaga terapie wielu schorzeń i zyskuje coraz więcej zwolenników w gabinetach fizjoterapeutycznych.

WYKRZESAĆ WŁASNE SIŁY – kto i po co?

Kinesiotaping jest połączeniem słów kinesiology (kinezjologia – nauka o ruchu) oraz taping (w języku angielskim – oklejanie taśmą). W praktyce polega na naklejaniu na ciało, w ściśle określony sposób, nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów. Metoda sprawdza się w medycynie sportowej (kontuzje lub przeciążenia) oraz w ortopedii i rehabilitacji. Opracował ją na początku lat 70. XX w. japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase. Jego celem było połączenie klasycznej fizjoterapii, polegającej na fizycznym oddziaływaniu na organizm, z naturalnymi procesami samo leczenia organizmu. Punktem wyjścia miała być skóra i mięśnie, a także stawy i układ limfatyczny. Pozytywne efekty działania fizjoterapeutycznego tradycyjnych metod rehabilitacji często znikają wraz z upływem czasu, dlatego doktor Kase chciał, by jego terapia oddziaływała na pacjenta długofalowo. W rezultacie wieloletnich badań powstała taśma Kinesio Tex, która spełniła założenia i oczekiwania „projektanta”.

MOC TAŚMY – jak to działa?

Wielotorowe działanie taśmy polega na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu jej aplikacji. Wpływa przez to na zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły. Naklejanie plastrów powoduje, że skóra jest delikatnie naciągana, co jednocześnie zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią – błoną osłaniającą mięśnie. Dzięki temu usprawnia się praca układu limfatycznego: zwiększa się ilość i prędkość przepływającej limfy, usuwane są zastoiny, zmniejszają się stany zapalne i podskórne krwiaki. Poprawa mikrokrążenia automatycznie usprawnia również wszelkie procesy (biologiczne, chemiczne, fizyczne) zachodzące w skórze. Ponadto przyklejanie plastrów zmniejsza lub eliminuje ból poprzez aktywację naturalnych procesów znieczulania endogennego. Plastry oddziałują bowiem na tzw. zakończenia Ruffiniego, będące receptorami bólu i czucia głębokiego. Ale to nie wszystko: odpowiednia aplikacja Kinesio Tex wspomaga korekcję niewłaściwej pozycji stawu. Jest też alternatywą dla terapii w przypadku przeciwwskazań do innych form rehabilitacji. Taśma wykonana jest z plastycznej bawełny i kleju akrylowego, ma grubość i ciężar zbliżony do skóry oraz nie powoduje uczuleń ani odparzeń. Ponadto przepuszcza powietrze i jest wodoodporna, więc można się swobodnie myć.

PLASTER ZE WSPOMAGANIEM – kiedy stosować?

Kinesiotaping zaleca się w fizjoterapii sportowej (wyczynowej i amatorskiej), uśmierzaniu bólu (m.in. w czasie ciąży), leczeniu kontuzji stawów i mięśni, jako drenaż limfatyczny, w terapiach pooperacyjnych (gojenie ran, redukcje obrzęków, poprawa wchłaniania się blizn, zwłóknień). Metoda uzupełnia leczenie zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych, ginekologicznych czy pediatrycznych. Według fizjoterapeutów, plastrowanie dynamiczne wspomaga także korekcję postawy. Przeciwwskazaniem jest łuszczyca i inne choroby skóry, cukrzyca insulinozależna, trudno gojące się rany oraz konieczność stosowania zabiegów fizykoterapeutycznych, których nie można wykonywać przez powierzchnię plastra (np. naświetlania). Kinesiotaping łączy się najczęściej z rehabilitacją ruchową, terapią manualną, terapią tkanek miękkich. Pozytywne efekty są widoczne bezpośrednio po aplikacji i utrzymują się po usunięciu plastrów. Nosi się je przez 3-5 dni, stosując minimum 3-5 aplikacji z rzędu.

Źródło: shape

Odsłon 1 303