Czy warto biegać zimą? Jak się do tego przygotować?

Bieganie zimą bywa trudne – jest mroźnie, ślisko, często sypie śnieg – ale mimo wszystko warto, ponieważ o tej porze roku ma to sporo zalet. Poza tym, lekki mróz gwarantuje piękną scenerię.



Trudne warunki sprawiają, że dużo bardziej angażujemy i wzmacniamy nasze mięśnie, niż podczas biegania wiosną czy latem. Zimą ścieżki bywają często zaśnieżone lub nawet oblodzone, a to wymaga wówczas od nas większego skupienia i pracy większej ilości mięśni. W dużym stopniu angażują się również mięśnie głębokie oraz te, które zazwyczaj, w łatwiejszych warunkach nie pracują. Osoby, które zimą nie zrezygnują z biegania i regularnie wykonują treningi, odczuwają znaczną różnicę w cieplejszych miesiącach.

Jak ubrać się do biegania zimą?

Bieganie zimą dotlenia, poprawia samopoczucie i wzmacnia naszą odporność – oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Jak więc ubrać się na bieganie zimą? Przede wszystkim warstwowo, ale niezbyt grubo. Jeśli przesadzimy z ilością ubrań, w trakcie biegu łatwo się przegrzejemy, a to przy ujemnych temperaturach szybka droga do przeziębienia. Ponadto, należy unikać ubrań bawełnianych. Bawełna zamiast izolować wilgoć od ciała, wchłania ją, a koszulka zaczyna przyklejać się do skóry – wtedy również nie trudno o wyziębienie organizmu.

Jako warstwę przylegającą bezpośrednio do ciała najlepiej wybrać bieliznę termiczną lub specjalne ubrania dla biegaczy przeznaczone na zimne dni. Ubrania z takich materiałów zapewniają odpowiednią izolację termiczną, pomagają utrzymać prawidłową temperaturę ciała oraz skutecznie odprowadzają wilgoć. Jeśli temperatura na zewnątrz jest na minusie, warto na termoaktywną koszulkę założyć cienką bluzę do biegania oraz cienką kurtkę. Bluza zapewni izolację termiczną, a kurtka ochroni przed wiatrem i opadami.

Na dół ciała wybierz specjalne spodnie lub legginsy do biegania w chłodniejsze dni – są one nieco grubsze od standardowych. Nie zapomnij również o głowie i dłoniach – to przez te miejsca tracimy najszybciej ciepło. Zawsze należy zabierać ze sobą cienką, lekką czapkę lub opaskę na uszy.

Przechodząc do najważniejszej część ubioru, czuli butów, ich dobór zależy od terenu, w jakim planujemy biegać. Jeśli biegamy głównie po asfalcie czy chodniku, nadadzą się nawet standardowe buty do biegania, których używamy również wiosną czy jesienią. Należy jednak pomyśleć wówczas o grubszych i dłuższych skarpetach, by w trakcie biegania nie zmarzły nam stopy. Jeśli zamierzamy biegać w terenie, warto zainwestować w buty z bieżnikiem, które zapewnią nam odpowiednią przyczepność. Przydatna może być również wodoodporna membrana, dzięki której nasze stopy pozostaną suche.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli biegasz po zmroku zadbaj o to, byś był widoczny. Zaopatrz się w elementy odblaskowe na kurtce i czapce. Dbaj nie tylko o to, by było ci ciepło, ale również o swoje bezpieczeństwo. Jeśli biegasz po lesie lub innych nieoświetlonych ścieżkach, zbierz ze sobą czołówkę, aby lepiej widzieć nawierzchnię, co bez wątpienia pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych kontuzji.

Najpierw rozgrzewka

Nie zapominaj o rozgrzewce, która zimą jest szczególnie istotna. Przeprowadź ją będąc jeszcze w domu. Trucht w miejscu, pajacyki, skrętoskłony, wymachy, wykroki i przysiady, skutecznie pozwolą nam podnieść temperaturę ciała i przygotować je do biegu.

Odsłon 5 258