Ałun – naturalny dezodorant

Ałun to naturalny dezodorant o wyjątkowych właściwościach. Znany jest między innymi z mocy odkażania, działania bakteriobójczego, umiejętności łagodzenia podrażnień i tamowania krwawienia. Jest przy tym przyjazny dla środowiska i dość szeroko rozpowszechniony,  mamy bowiem do czynienia z górskim minerałem, który w Polsce występuje na Dolnym Śląsku, w okolicach Sandomierza i w Międzyzdrojach.



Sam roztwór ałunu ma odczyn kwasowy, w jego składzie nie ma zarówno konserwantów, jak i alkoholi oraz parabenów. Charakterystyczne jest dla niego również to, że nie ma zapachu. Działa antyseptycznie i ściągająco, dobrze radzi sobie przy tym z bakteriami i grzybami. Jest zatem jednym z tych naturalnych dezodorantów, o których perfekcyjnym działaniu można się przekonać już podczas pierwszej aplikacji. Chroni przed przykrym zapachem, a jednocześnie nie blokuje gruczołów łojowych i nie plami ubrania. Co ciekawe, jego zdolność do neutralizowania przykrego zapachu wykorzystywano już w starożytnym Egipcie.

Ałun ma także kilka innych ciekawych zastosowań. Może być używany jako sposób na zacięcia podczas golenia czy depilacji i na drobne skaleczenia, stąd też jego ludowa nazwa – „kamyk po goleniu”. Kryształ ałunu w szczególności spodoba się paniom – zapobiega bowiem wrastaniu włosków. Warto mieć go pod ręką latem, ponieważ potrafi eliminować świąd charakterystyczny dla ukąszenia owadów odkażając jednocześnie te miejsca. Jest też nieoceniony w łagodzeniu oparzeń słonecznych i podrażnień. Skutecznie usuwa również opryszczkę wargową, gdy więc poczujemy swędzenie lub pieczenie, powinniśmy możliwie jak najszybciej potrzeć to miejsce wykorzystując w tym celu kryształ. Ałun może być też wykorzystywany do wzmacniania skóry i zwężania porów. Jego zdolność do wysuszania wyprysków jest nieoceniona w przypadku cery trądzikowej.

Kryształ może być też stosowany w przypadku skóry wrażliwej, należy przy tym pamiętać, aby stosować go z każdego boku – nieużywany może ulec skruszeniu. Jeśli ałun interesuje nas jako oryginalny dezodorant, dostaniemy go w formie sztyftu. W takim przypadku przed aplikacją konieczne będzie zwilżenie kryształu, a następnie potarcie nim skóry pod pachami. Dzięki temu stworzymy naturalną barierę ochronną, która zapobiegnie rozmnażaniu się bakterii i pozbędziemy się przykrego zapachu. Ałun zachwyca też swoją wydajnością – stugramowy kryształ starcza nawet na trzy lata.

Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest ałun w pudrze lub w sprayu. One również skutecznie absorbują pot, pozwalając jednocześnie skórze na swobodne oddychanie. Co ciekawe, ałun może też natychmiast usunąć zapach ryb, cebuli albo czosnku. Wystarczy, że użyjemy go w trakcie mycia rąk pod bieżącą wodą. Nie brakuje też osób, które wykorzystują jego właściwości czyniąc z niego dezodorant do stóp. Przed wyjściem do pracy, czy na trening należy zwilżyć kostkę ałunu wodą, a następnie potrzeć nią stopy od spodu i odczekać chwilę. Problem zapoconych butów i nieprzyjemnego zapachu stóp zniknie natychmiast.

Ałuny potasowe swoje właściwości zawdzięczają solom potasu i aluminium. Ich struktura cząsteczkowa sprawia, że pozostają one na powierzchni skóry nie przenikając w głąb organizmu, co jest tak charakterystyczne dla niebezpiecznych chlorków aluminium, stanowiących jeden z podstawowych składników popularnych blokerów potu. Tradycyjne antyperspiranty mają w swoim składzie jeszcze jeden składnik, który może zagrażać naszemu zdrowiu. Jest nim paraben, podejrzewany między innymi o działanie estrogenne, a więc przyczyniający się do powstania raka piersi. Coraz częściej zwraca się też uwagę na to, że parabeny mogą hamować produkcję testosteronu. Jeśli zaś nasza skóra jest wrażliwa, odpowiadają za stany zapalne, reakcje alergiczne, a nawet trądzik różowawy, z którym niezmiernie trudno się walczy. Wchłaniają się przy tym w głąb skóry i szybko przenikają do krwi. Już choćby dlatego warto zrezygnować z antyperspirantów kupowanych w drogeriach, a zamiast nich nabyć ałun potasowy i cieszyć się jego licznymi unikatowymi właściwościami.

Odsłon 364