Polska na dwóch kółkach: 8 szlaków rowerowych, które warto poznać (+grafika)

Aktywny wypoczynek to najlepszy sposób na regenerację i oderwanie od codziennej pracy. W tym sezonie warto wsiąść na rower z rodziną, przyjaciółmi lub samotnie i wybrać się na niezapomnianą wycieczkę. Jak się okazuje, nie trzeba wielkiego planowania i ogromnego budżetu, aby miło spędzić czas, poznać nowe miejsca i zachwycać się turystycznymi atrakcjami.



Nie musi być daleko, aby było pięknie

W każdym regionie Polski można znaleźć ciekawe szlaki turystyczne przeznaczone dla rowerzystów. Z wielu możliwości warto wybrać najlepsze dla siebie i swojej rodziny – pod względem długości trasy, poziomu trudności, atrakcji czy czasu potrzebnego do pokonania odległości. W dowolnym miejscu można się na chwilę zatrzymać, odpocząć, poleżeć na trawie i podziwiać piękno przyrody.

Oto 8 szlaków rowerowych, które trzeba przejechać

1. Spotkanie z żubrem

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Narewka, a kończy w Starym Masiewie i w całości znajduje się w Białowieskim Parku Narodowym. Na trasie warto zwrócić uwagę na platformę widokową w Kosym Moście, gdzie można obserwować żubry i walory Puszczy Białowieskiej. To tu znajduje się aż 12 tysięcy gatunków niezwykłych roślin i zwierząt.

2. Pustynnym Szlakiem
Szlak rozpoczyna się i kończy w miejscowości Chechło w województwie śląskim. Największą atrakcją na tej trasie jest niewątpliwie jedyna w Polsce Pustynia Błędowska, na terenie której podobno można doświadczyć fatamorgany.

3. Na mazowieckim Szlaku
Szlak rozpoczyna i kończy się w punkcie Warszawa-Wawer. Na trasie wyprawy można odkryć m.in. tajemniczą historię „czarnej dziury” w Otwocku, zwiedzić zamek w Czersku, a nawet zobaczyć turniej rycerski. Tuż przed powrotem do Warszawy warto zatrzymać się w parku zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie oraz ogrodzie botanicznym w Powsinie.

4. Rowerem po Dolinie Bugu
Szlak rozpoczyna się w Mielnikach, a kończy w Jabłecznie. Jest to fragment większego szlaku rowerowego Green Velo, który łączy 5 województw wschodniej części Polski: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Na trasie warto na dłużej zatrzymać się w Janowie Podlaskim, gdzie znajduje się popularna i uznana na świecie stadnina koni.

5. Kraina 100 jezior
Szlak rozpoczyna się w Poznaniu, kończy zaś w Międzychodzie. Wyprawa tą trasą nierozerwalnie łączy się z głównymi walorami Wielkopolski, jakimi są zbiorniki wodne. Jezioro Malta, Jezioro Kierskie, Jezioro Pamiątkowskie to tylko niektóre z aż kilkudziesięciu jezior znajdujących się na tych terenach. Dodatkowo w Szamotułach warto zrobić sobie przerwę i zwiedzić pierwszą w tym województwie drukarnię.

6. Nadmorski Szlak
Szlak rozpoczyna się na Helu i kończy w Ustce. Nadmorska trasa obfituje w zabytkowe latarnie morskie. Warto zwiedzić najniższą latarnię znajdującą się w Jastarni, latarnię na wydmie w Sasino oraz latarnię w Ustce, w której podobno ukazuje się duch. Koniecznie należy odwiedzić Świnoujście – serce nadmorskiego życia, gdzie znajduje się najwyższa latarnia nad Bałtykiem oraz muzeum latarnictwa i ratownictwa morskiego.

7. Z niemiecki akcentem
Szlak rozpoczyna się w Szczecinie i kończy w Zgorzelcu. Jest to najdłuższy szlak w tym zestawieniu, jego łączna długość to 339 km i łączy dwa kraje – Polskę i Niemcy. Trasa prowadzi od wybrzeża aż po Dolny Śląsk – całość wzdłuż granicy kraju. Na szlaku warto na dłużej zatrzymać się choćby we Frankfurcie nad Odrą.

8. Śladami cerkwi
Szlak rozpoczyna się w Gorlicach, a kończy w Dukli. Podkarpacka trasa śladami historii Łemków oraz cerkwi to najtrudniejsza trasa w zestawieniu. Szlak prowadzi przez tereny górzyste ze wzniesieniami nawet do 600 metrów. W podróży warto, poza słynnymi cerkwiami, odwiedzić m.in. Gorlice, gdzie zapalono pierwszą uliczną lampę naftową oraz Myscową, gdzie zachowały się oryginalne drewniane chyże, czyli łemkowskie zagrody.

Grafika: HRS
Źródło:fit.pl

Odsłon 1 413