5 rzeczy, których absolutnie NIE POWINIENEŚ robić przed treningiem

To, co robimy bezpośrednio przed treningiem może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie, wyniki, regenerację oraz procesy anaboliczne. Warto zwrócić uwagę na to co jemy, co pijemy i co robimy tuż przed wysiłkiem. Oto 5 rzeczy, których z pewnością powinieneś unikać…

1. Zbyt długa drzemka

Drzemka ma niezwykle korzystny wpływ na naszą koncentrację, możliwości poznawcze oraz regeneracyjne, pod warunkiem, że trwa ona odpowiednio długo. W przeciwnym razie, zamiast dodać nam energii spowoduje, że staniemy się bardziej ospali, a nasze procesy energetyczne znacznie spowolnią.

Przed treningiem najlepszym rozwiązaniem będzie maksymalnie 20 minut snu.

2. Przejadanie się

Wszystko to, co zjemy bezpośrednio przez wysiłkiem zostanie najprawdopodobniej niestrawione i tylko obciąży nasz układ trawienny.

Energetyczny posiłek powinniśmy zjeść na 1-2 godziny przed wysiłkiem. Jedzenie w krótszym okresie czasu może prowadzić do mdłości, skurczów żołądka, a także do braku „pompy treningowej”. Obciążanie układu trawiennego przed treningiem powoduje nagromadzenie się krwi w żołądku, a nie w mięśniach.

Jeśli jednak wcześniej nie miałeś czasu zjeść pełnowartościowego posiłku, przed wysiłkiem sięgnij po 20 g białka serwatkowego z dodatkiem BCAA i glutaminy – zapobiegniesz w ten sposób procesom degradacji tkanki mięśniowej.

3. Rozciąganie statyczne

Błąd, który popełniają zarówno początkujący, jak i zaawansowani trenujący. Statyczne rozciąganie mięśni polegające na wydłużaniu włókien i ścięgien zmniejsza możliwości naszych mięśni podczas wysiłku – nie są one w stanie wyprodukować tak dużej energii, jak mięśnie rozciągnięte dynamicznie.

Ponadto, rozciąganie statyczne przed treningiem zwiększa ryzyko kontuzji z uwagi na poddawanie mięśni rozciąganiu „na zimno”, kiedy nie są one do tego przygotowane.

4. Trening HIIT

Trening HIIT, to metoda zarówno spalająca tłuszcz jak i stymulująca rozwój masy mięśniowej, zatem wykonywanie następnie treningu siłowego, jest w pewnym sensie powieleniem pracy mięśni. Ponadto, bardzo intensywny wysiłek cardio przed wysiłkiem siłowym to zły pomysł, ponieważ zakłóci on procesy anaboliczne i zmniejszy energię potrzebną do treningu na ciężarach.

5. Nadmierny stres

Stres to wróg naszych mięśni. Podczas, gdy się stresujemy uwalniane są duże ilości kortyzolu, który rozbija tkankę mięśniową i zwiększa odkładnie tkanki tłuszczowej. Ponadto, kortyzol zaburza nasze możliwości poznawcze, przez co jesteśmy mniej skoncentrowani, a nasz mózg gorzej funkcjonuje.

Odsłon 28 969